Rola pnączy w mieście
Pnącza to jedne z najwartościowszych roślin o wyjątkowo szerokich możliwościach zastosowania. Nie tylko zwiększają estetykę przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim poprawiają jakość życia. Sadzone na terenach zurbanizowanych oczyszczają powietrze, wzbogacają je w tlen, regulują temperaturę, zmniejszają hałas oraz osłaniają od wiatru i ulicznego kurzu.
Pnącza to rośliny o długich, zwykle wiotkich łodygach, wspinające się po podporach na wysokość od kilku do kilkunastu metrów. Ze względu na szybki wzrost oraz dużą plastyczność są coraz częściej stosowane nie tylko w ogrodach prywatnych, ale też w miejskiej przestrzeni publicznej. Wytwarzają dużą liczbę pędów i liści, którymi porastają i zakrywają różnego rodzaju powierzchnie. Oprócz tej najważniejszej właściwości, pnącza kuszą zapachem i barwą kwiatów, oryginalnością owoców oraz różnorodnością form, kształtów i kolorów liści. Do wzrostu potrzebują niewiele miejsca i w ogromnej większości są łatwe w uprawie. Odpowiednio dobrane tworzą przyjazną atmosferę, natomiast starannie prowadzone odznaczają się elegancją, a nieujarzmione wprowadzają element tajemniczości.
Mistrzowie wspinaczki
Pnącza wykształciły różnorodne techniki wspinania się. Jedne potrafią piąć się po porowatych powierzchniach ścian budynków i murów dzięki korzeniom czepnym (bluszcz pospolity, trzmielina Fortune?a, przywarka japońska) lub za pomocą wąsów czepnych (winobluszcze, winorośl japońs...