Wśród drzew nagozalążkowych (iglastych) są opisywane i uprawiane coraz liczniejsze odmiany, różniące się m.in. siłą wzrostu, pokrojem i zabarwieniem liści iglastych lub łuskowatych. Liczni miłośnicy różnorodności poszukują takich form czy odmian, które w ogrodach znajdują rozmaite zastosowanie. Warto zapoznać się z trzema odmianami żółtolistnymi, u nas co prawda znanymi, ale rzadko uprawianymi.

Cedrzyniec kalifornijski odm. złocistopstra (Calocedrus decurens ?Aureovariegata?) rośnie powoli i tworzy drzewa średniej wysokości. Złocistożółte, łuskowate liście są rozmieszczone nierównomiernie na całej roślinie i na poszczególnych gałęziach. Roślina jest nimi upstrzona. Na stanowiskach cieplejszych przebarwień liści jest więcej i są one intensywniejsze niż w miejscach chłodniejszych. U nas zalecana do uprawy w najcieplejszych rejonach kraju, na stanowiskach osłoniętych przed mroźnymi wiatrami, na glebie żyznej i co najmniej umiarkowanie wilgotnej. Strefa mrozoodporności to 7a.

Gatunek ? cedrzyniec kalifornijski ? naturalnie występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, głównie w Oregonie i Kalifornii, gdzie wyrasta do 40 m wysokości. U nas jest znacznie niższy i spotykany rzadko.

Jodła kaukaska odm. złocista rozpostarta (Abies nordmanniana ?Golden Spreader?) w uprawie stosowana jest od 1960 r. Najpierw tworzy niskie, rozpostarte krzewy, z czasem przyjmuje formę małego, gęstego i zwar...