Proces zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłat w odniesieniu do usuwania drzew lub krzewów, również w kontekście postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji określającej warunki zabudowy wymaga szczególnej uwagi.

Z punktu widzenia podmiotów zainteresowanych usunięciem drzew lub krzewów bardzo ważne jest ustalenie, czy będzie to łączyło się z koniecznością poniesienia, na podstawie art. 84 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody1, opłat za korzystanie ze środowiska, czy też nie. W art. 86 ust. 1 i 2 tego aktu prawnego przewidziano zamknięty katalog zwolnień z tego obowiązku. W związku z tym mogłoby się wydawać, że określenie, kiedy nie ma obowiązku ustalenia opłaty za korzystanie ze środowiska, nie powinno stanowić większego problemu. Niestety, w praktyce nie jest to takie proste.

Mylące zmiany

W dotychczasowym stanie prawnym problemy rodziło zwolnienie wynikające z postanowień art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym nie pobierano opłat za usunięcie drzew, które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane. Po zmianach wprowadzonych w tym przepisie przez Ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (dalej zwanej ustawą zmieniającą)2 nie nalicza się opłat za drzewa, których obwód pnia m...