Kamping w przestworzach

?Camping in the sky? to koncepcja nowego rodzaju architektury miejskiej, zaprezentowana przez studio Flt-Office z Mediolanu. Pomysł opiera się na wykreowaniu w mocno zurbanizowanej przestrzeni miejsc, w których mieszkańcy miast mogliby cieszyć się kontaktem z naturą, spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, a wręcz ? jak sugeruje nazwa ? biwakować, jak w trakcie wycieczki do lasu. Innowacyjność projektu polega na tym, że w ograniczonej przestrzeni miast powstaną wieżowce, których poszczególne piętra będą stanowić miniparki. Rozwiązanie takie pozwala nie tylko na zapewnienie mieszkańcom namiastki przyrody, ale też na zwiększenie ilości miejsc noclegowych, bowiem turyści będą mogli spać w namiotach w centrach miast! Wieżowiec przypomina nieco żaglówkę, a konkretnie asymetryczny żagiel (genaker), i, co ciekawe, jego elewacja ma podobną funkcjonalność. Można ją obniżać lub podwyższać, w zależności od pogody, dzięki czemu nawet w niesprzyjających warunkach klimatycznych, budynek nadaje się do użytku przez cały rok. ?Żagiel? chroni przed wiatrem, a także reguluje temperaturę wewnątrz obiektu. Panele fotowoltaiczne dostarczą energię, a system odzyskiwania wody deszczowej rozwiążą problem nawadniania roślin. Architekci zapewniają, że w ten sposób można wykorzystać każdy opuszczony wysokościowiec.

(www.flt-office.com)

Zielony kompleks

W ramach przebudowy obszaru wokół dworca kolejowego Saint-Jean w Bordeaux (Francja) pracownie architektoniczne Sou Fujimoto i Laisne Roussel przedstawiły wspólny projekt budowy drewnianych wież, których wysokość ma wynosić 50 m. Projekt zatytułowany ?Canopia? obejmuje system mieszkań, biur oraz punktów handlowo-usługowych, których łączna powierzchnia przekroczy 17 tys. m2. Na kompleks składać się będą cztery różnej wysokości wieże, które zostaną obsadzone gęstą roślinnością ? drzewami, krzewami i trawą. Im wyższe piętro budynku, tym większe będą tarasy, co zwielokrotni ilość miejsca na zieleń. Zielone dachy będą ze sobą połączone dzięki systemowi kładek i schodów, co zapewni mieszkańcom swobodny dostęp do każdego miejsca w kompleksie. ?Canopia? ma być niezwykle różnorodna ? znajdą się w niej ogródki warzywne, drzewa owocowe, winorośle, zbiorniki wodne, ogród zimowy, a także zielone place zabaw. Dolne kondygnacje budynków zostaną przeznaczone na działalność komercyjną, a w wyższych pojawią się mieszkania i luksusowe apartamenty. Każdy lokal będzie miał dostęp do przynajmniej jednego balkonu i do zewnętrznych, wspólnych tarasów. Budynki staną wewnątrz parku otwartego dla przechodniów i podróżnych przyjeżdżających do Bordeaux.

(www.laisneroussel.com)

Promenada w centrum Wiednia

Londyńskie biuro architektoniczne AZPML wraz z architektami z SHARE Architects oraz YEWO Landscapes zaprezentowało masterplan dla nadrzecznego obszaru w centrum Wiednia. Przedsięwzięcie ma na celu całkowitą rewitalizację miejskiej plaży nad Dunajem, zwanej ?Copa Cargana? (w nawiązaniu do słynnej Copacabany w Rio de Janeiro), i połączenie jej z tkanką miejską, od której jest obecnie w znacznym stopniu izolowana. Podobnie jak na nadbrzeżnej promenadzie, na obszarze tym występują silne podmuchy wiatru oraz okresowe powodzie. Warunki te nie pozwalają na ?zbliżenie się? miasta do brzegu rzeki. Dlatego też władze miejskie zleciły opracowanie planu złagodzenia skutków tych zjawisk, którego elementem ma być nowa ?Copa Cargana?. Projekt zakłada budowę trzech połączonych platform-tarasów. Przestrzeń stricte rekreacyjna, położona jedynie 2 m nad powierzchnią wody, została zaprojektowana w taki sposób, by bez uszczerbku przetrwała zjawiska powodziowe, co mają umożliwić odporne na zniszczenia materiały, a także brak delikatnej zabudowy i mebli miejskich. Cztery metry wyżej, na obszarze położonym na specjalnej żelbetonowej konstrukcji, znajdą się obiekty handlowo-usługowe oraz ? dalej od rzeki ? szereg wielokondygnacyjnych budynków, które mają chronić nabrzeże przed wiatrem. Jeszcze wyżej powstaną tereny zieleni, obsadzone głównie dużymi, silnym drzewami, wpływającymi na zmniejszenie prędkości wiatru wzdłuż rzeki.

(www.azpml.com)

Farma miejska

Paryskie biuro architektoniczne Ilimelgo, we współpracy z Secousses architects, Scoping, Etamine, Terr?eau ciel oraz Land?act, zostało zwycięzcą konkursu na nowoczesny budynek rolniczy w Romainville we Francji. Nagrodzony projekt zakłada powstanie wertykalnej farmy, która kształtem przypomina klasyczny budynek mieszkalny, jednak odznacza się niemal całkowitym przeszkleniem, umożliwiającym maksymalizację dostępu światła słonecznego do roślin. Pusta ?kolumna?, dzieląca budynek na dwie części, ułatwia rozchodzenie się promieni słońca i wymianę cieplną. Przestrzeń ta znacznie usprawnia obsługiwanie farmy przez miejskich ogrodników. Idea wertykalnej farmy miejskiej sprowadza się do stworzenia warunków do symbiozy tradycyjnego rolnictwa i innowacyjnych technologii. Ponadto farma zapewni mieszkańcom miasta świeżą, ekologiczną żywność. Budynek, którego powierzchnia użytkowa przekroczy 2000 m2, powstanie jeszcze w tym roku, a jego koszt to 3,4 mln euro.

(www.ilimelgo.com)

 

Dział opracował Bartosz Zujewski.