Sprzęt ruchomy i pomocniczy w ZZO
Zakład zagospodarowania odpadów (ZZO), tak jak większość podmiotów gospodarczych, poza podstawowym, stacjonarnym wyposażeniem technologicznym dla pełnej funkcjonalności musi posiadać także wiele zróżnicowanego, specjalistycznego sprzętu ruchomego.
Procesy przetwarzania odpadów w ZZO dzielimy zasadniczo na mechaniczne i biologiczne. Procesami mechanicznymi są wszelkiego rodzaju operacje transportowe, procesy mieszania, separacji granulometrycznej lub separacji opartej na innych kryteriach i właściwościach materiału oraz wszelkie operacje przeładunkowe i załadunkowe. Procesy biologiczne, jakim poddawane są odpady komunalne, dzielimy generalnie na procesy beztlenowe (fermentacja) i tlenowe (kompostowanie). O ile procesy biologiczne ze względu na swój powolny z natury rzeczy przebieg i wymagania zachodzą przede wszystkim w urządzeniach stacjonarnych, to procesy mechaniczne w wielu przypadkach mogą być realizowane także za pomocą sprzętu i wyposażenia ruchomego.
Drugą kategorią majątku ruchomego ZZO jest sprzęt i wyposażenie pomocnicze niebiorące bezpośredniego udziału w prowadzeniu procesów przetwarzania odpadów realizowanych w ZZO. Jest to część wyposażenia służącego utrzymaniu czystości i porządku na terenie zakładu, zabezpieczenia utrzymania w sprawności technicznej maszyn i urządzeń oraz wspomagające bieżące działanie ZZO jako przedsiębiorstwa. Także sprzęt zabezpieczający przed zagrożeniami ppoż. jest ważnym elementem wyposażenia in...