Nowe zasady wycinki w ocenie ekspertów
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach wprowadziła wiele zmian w zapisach z zakresu ochrony terenów zieleni i zadrzewień oraz opłat i kar z tym związanych. Nowe przepisy budzą sporo kontrowersji. Jakie będą konsekwencje ich wprowadzenia?
Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (DzU z 2016 r. poz. 2249), przyjętą przez Sejm 16 grudnia 2016 r., w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie będzie już wymagane uzyskanie zezwolenia. Oba warunki muszą zostać spełnione jednocześnie, żeby usunięcie mogło nastąpić bez kontroli administracyjnej.
Ponadto rada gminy będzie mogła określić, które gatunki drzew i krzewów, ze względu na ich wiek czy cechy nieruchomości na których rosną, mogą być usuwane bez zezwolenia (więcej w miesięczniku Zieleń Miejska 2/2017). Te i inne zmiany w znowelizowanej ustawie stały się przedmiotem ożywionej dyskusji.
W opinii Ministerstwa
Nowe regulacje w ocenie Ministerstwa Środowiska nie spowodują masowej wycinki. Paweł Mucha, rzecznik tego resortu, że wskazuje z danych uzyskanych od samorządów wynika, że do tej pory 95% decyzji w odpowiedzi na wniosek o zezwolenie wycięcia drzewa na swoim terenie miało charakter pozytywny. Zmiany zatem jedynie sankcjonują dotychczasową praktykę. Ponadto wprowad...