Co to jest odór i co robi branża komunalna, aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Jakie są uregulowania prawne tego ? wywołującego często spore emocje ? problemu?


Przykry, duszący zapach albo po prostu smród ? tak zdefiniowano odór w Słowniku Języka Polskiego. Źródła emisji odorowych występują we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej. Często skupiają się one wokół obiektów gospodarki komunalnej, m.in. kompostowni, składowisk odpadów czy oczyszczalni ścieków (szerzej o tym w tekście Ustawy antyodorowej nie będzie. I co dalej? ? ?Przegląd Komunalny? 6/2015). Rocznie do Inspekcji Ochrony Środowiska wpływa kilkaset skarg i zgłoszeń o podjęcie interwencji w sprawie uciążliwości zapachowej. Niestety, z uwagi na brak regulacji prawnych w zakresie złowonnych emisji nie ma określonych w przepisach prawa zasad prowadzenia działań kontrolnych i kar za emisje odorów. Jak zatem skutecznie zmniejszać intensywność brzydkich zapachów?

Zespół odorowy
? Jesteśmy spółką wodociągowo-kanalizacyjną i przede wszystkim eksploatujemy obiekty sieci kanalizacyjnej, a także oczyszczalnie ścieków. To one są głównym źródłem odorów w naszym przedsiębiorstwie ? mówi Paulina Mizerna-Nowotna z Aquanetu (poznańska spółka zmaga się z protestami mieszkańców miejscowości Koziegłowy, w której funkcjonuje Centralna Oczyszczalnia Ścieków przez nią zarządzana). Jak tłumaczy, efektywność pracy urządzeń do oczyszczania powie...