Przemysł tworzyw w obliczu CE
Czy odpady są piętą achillesową przemysłu tworzyw sztucznych? Jakie wyzwania i możliwości tworzy circular economy (CE), czyli gospodarka o obiegu zamkniętym?
Światowa roczna produkcja opakowań z tworzyw sztucznych w 2013 r. sięgnęła 78 mln ton, z czego jedynie 2% surowca z recyklingu trafiło ponownie do produkcji, zamykając tym samym obieg materiału. Co zatem dzieje się z tworzywami sztucznymi? Rob Opsomer z Fundacji Elle MacArthur wylicza, że 14% wysortowanego materiału trafia do recyklingu, 14% do spalarni lub podlega odzyskowi energetycznemu, 40% jest składowanych, a 32% przedostaje się do środowiska, w tym do oceanów. Jedyną opcją, wg Opsomera, jest przemodelowanie myślenia o przyszłości tworzyw sztucznych. Ma temu służyć Strategia dla Tworzyw Sztucznych (Plastic Strategy) w ramach pakietu circular economy (CE, gospodarka o obiegu zamkniętym ? GOZ).
? Tworzywa sztuczne niewątpliwie są motorem rozwoju gospodarki europejskiej, jednak powinniśmy jeszcze rozwiązać szereg kwestii środowiskowych związanych z ich produkcją, użyciem i fazą odpadową. Dlatego tworzywa stały się jednym z pięciu priorytetowych zagadnień planu działań UE, dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym ? wyjaśnia dr Hugo-Maria Schally, reprezentujący Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej. ? Plan ten zobowiązuje do przygotowania strategii uwzględniającej wszystkie wyzwania pojawiające się w czasie całego cyklu życia tworzyw ...