Edukacja jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony środowiska. O wspólne dobro, jakim są zasoby naturalne, powinien dbać każdy z osobna i wszyscy razem. Jak jednak zainteresować oraz skutecznie edukować zarówno dorosłych, jak i najmłodszych? Jak to się robi na świecie? Ludziom trzeba dać pole do działania.

W Polsce mieszkańcy miast stanowią dziś już ok. 60% ludności. Tymczasem, jak twierdzą autorzy Krajowej Polityki Miejskiej 2030, na długofalowy sukces gospodarczy mogą liczyć tylko te miasta, które będą potrafiły zapewnić swoim mieszkańcom dobre warunki życia. Chodzi o ośrodki, które poradzą sobie z koniecznością pomieszczenia stale rosnącej populacji przy jednoczesnym znalezieniu sposobu na realizację wyzwań, takich jak potrzeba zapewnienia mieszkańcom dostępu do odpowiedniej jakości wody pitnej, oczyszczania ścieków i racjonalnej gospodarki odpadami, ograniczania zanieczyszczeń powietrza, rozwoju zrównoważonych systemów transportu czy ochrony i odtwarzania zielonych przestrzeni miejskich. 
Jednak aby spełnić rosnące wymagania, nie wystarczą tylko nakłady finansowe. Podjęcie pilnych działań na rzecz walki ze zmianami klimatu oraz ich skutkami ściśle wiąże się z edukacją. Kwestie środowiskowe, w szczególności tematyka zasobów wodnych, są priorytetami w przyjętej przez ONZ Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Pośród zawartych w niej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju jednym z istotniejszych jest podnoszenie jakości edukac...