Zmiany w systemie ochrony lokatorów
Choć w Polsce eksmisja ?na bruk?, czyli bez prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego, jest niedopuszczalna, to nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów idzie właśnie w tym kierunku.
Ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (DzU z 2017 r. poz. 1529, dalej: ustawa o KZN) wprowadza w swoim art. 119 zmiany w przepisach Ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. DzU z 2016 r. poz. 1610). Do ustawy wprowadzono nowy rodzaj umowy, tzw. najem instytucjonalny. W wypadku tej umowy wynajmującym będzie mogła być każda osoba fizyczna bądź prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług wynajmu lokali mieszkalnych. Przepisy o najmie instytucjonalnym mają na celu ochronę interesów podmiotów wynajmujących, a więc także operatorów mieszkaniowych, którymi są podmioty będące stroną zawartej umowy z KZN o oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wchodzącej w skład zasobu, z przeznaczeniem utworzenia na tej nieruchomości mieszkań na wynajem, lub ich następcy prawni.
Warunki najmu instytucjonalnego
Ustawa o KZN jest instrumentem realizacji założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego, zwanego potocznie programem Mieszkanie Plus. Przepisy tej ustawy zabezpieczają interesy lokatorów. Wprowadzają liczne rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo najmu, m.in...