Klastry energii – preludium do wielkich zmian
Klaster energii stanowi inicjatywę o lokalnym zasięgu terytorialnym, a zatem podstawowe jego cele definiowane są w oparciu o miejscowe potrzeby. O tym, czym są klastry i dlaczego powstają, dyskutowano w trakcie VI Smart City Forum 20-21 września br. w Warszawie w czasie panelu na temat inteligentnych sieci energetycznych.
Jednym z widocznych trendów światowej gospodarki, który umożliwia efektywne gospodarowanie surowcami i miejscowym potencjałem energetycznym, jest rozwój energetyki rozproszonej. Prognozy pokazują, iż źródła te mogą stanowić ważną formułę uzupełniania dostaw energii na terenach słabiej zurbanizowanych. Miejscem dla rozwoju tych źródeł są dziś klastry energii. Dają one szansę budowy nowych obszarów aktywności dla działających lokalnie przedsiębiorców, a także do szybszego wzrostu gospodarczego na terenach objętych działaniem klastra. Dzięki współpracy różnych podmiotów w klastrze energii powstaje płaszczyzna do tworzenia nowych obszarów zysków dla jego uczestników.
? W Polsce działa ok. 68 klastrów energii ? powiedział Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, Jak zaznaczył, resort energii uznaje rozwój klastrów energii za priorytet. Bardzo ważne jest, aby poszczególne klastry energii wpisać w politykę regionalną, w czym już jest rola przede wszystkim marszałków poszczególnych województw, a także w politykę lokalną, realizowaną na poziomie samorządów. Kluczowy w tym zakresi...