Przemyślany dobór gatunków i odpowiednia pielęgnacja od pierwszych lat po posadzeniu zwiększają szanse na osiągnięcie przez drzewa dojrzałości.

Środowisko miejskie cechuje się obecnością gleb antropogenicznych, które nie stwarzają optymalnych warunków do równomiernego rozwoju korzeni. Następstwem tego jest podatność na wykroty i zaburzenia fizjologiczne. Nieodpowiednie warunki glebowe ograniczają również rozwój grzybów mykoryzowych, które determinują efektywne pobieranie przez drzewa i krzewy wody wraz ze składnikami mineralnymi. Sama obecność infrastruktury powoduje zwiększenie podatności drzew miejskich na suszę. Dzieje się tak z powodu podwyższania temperatury powietrza przez zabudowę, istnienia systemów kanalizacyjnych, zasolenia, ugniecenia, a także pośrednio alkalizacji gleby. Na złą kondycję drzew i krzewów wpływają też w dużym stopniu zanieczyszczenia przemysłowe. Osłabione działaniem czynników stresowych rośliny częściej ulegają chorobom i są chętniej zasiedlane przez szkodniki. Przemyślany dobór gatunków i odpowiednia pielęgnacja od pierwszych lat po posadzeniu zwiększają szanse na osiągnięcie przez drzewa dojrzałości.

 

Problemy drzew w miastach

Z punktu widzenia mieszkańców zagrożenia powodowane przez drzewa polegają głównie na uszkodzeniach fundamentów i nawierzchni przez korzenie oraz na wyłamaniach konarów i wykrotach całych drzew. Sadząc drzewa na obszarach przekształconych, ...