Recykling plastiku elementem ROP

Wzrastające ilości produktów z tworzyw sztucznych nie nadających się do recyklingu, , zamknięcie chińskiego rynku na odpady tworzyw sztucznych, wzrastające wymogi prawne dla przedsiębiorców ? to tylko część problemów, z jakimi mierzą się gospodarujący i przetwarzający odpady z tworzyw sztucznych. Bez rozszerzonej odpowiedzialności producentów nie ma szans na ich rozwiązanie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, branża tworzyw sztucznych od kilku lat utrzymuje wysokie tempo wzrostu, przekraczające wzrost PKB i całego przemysłu. W ubiegłym roku branża wykazała wzrost sprzedaży o ponad 9% (wobec wzrostu PKB o 4,4%). W ujęciu długoterminowym (ostatnie 10 lat) średnia stopa wzrostu rocznego branży tworzyw sztucznych wyniosła 8,4% i była o 60% wyższa od stopy wzrostu całego przetwórstwa przemysłowego oraz ponad dwukrotnie wyższa od średniego rocznego wzrostu PKB.

Przeganiamy resztę Europy

W Polsce przemysł tworzyw sztucznych notuje roczne obroty w wysokości 17,4 mld euro. W niemal 7600 firmach produkujących i przetwarzających tworzywa i mieszanki pracuje 140 tys. osób. Produkujemy coraz więcej tworzyw sztucznych. Już teraz na jednego mieszkańca Polski rocznie przypada około 60 kg zużycia tworzyw w różnych zastosowaniach. Wciąż jednak Polska zajmuje niską pozycję w europejskim rankingu państw pod względem recyklingu.

W skali europejski...