Zwalczanie afrykańskiego pomór świń w Polsce

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Jakie są drogi zarażenia zwierząt oraz skuteczne sposoby zwalczania choroby?

Dzik (Sus scrofa) jest jedynym w Europie przedstawicielem rodziny świniowatych, dużych ssaków parzystokopytnych, licznie występującym na terenie całego kraju, głównie na terenach leśnych. Mniej liczny jest jedynie w Tatrach, gdzie dochodzi do górnej granicy lasu (ok. 1500 m n.p.m.). Jednak jeszcze na początku ubiegłego stulecia dzik występował w Polsce stosunkowo nielicznie. Ze względu na żerowanie także na polach uważany był za szkodnika.

Nie obowiązywały wtedy żadne zasady ochrony tego gatunku, nie były wprowadzone okresy ochronne i nie praktykowano dokarmiania.

Wielkość populacji

W latach 30. XX wieku liczebność dzika w kraju spadła do zaledwie 16 tys. osobników. Jeszcze w latach 50. dzik prawie nie występował w centralnej i wschodniej części Polski. Wzrost liczebności populacji tego gatunku w późniejszych latach związany był głównie ze znacznym zwiększeniem się jego bazy pokarmowej poprzez wprowadzenie upraw wielkoobszarowych (m.in. kukurydzy). Liczna populacja dzików pozytywnie wpływa na rozwój ekosystemów leśnych, m.in. poprzez spulchnianie gleby oraz niszczenie zimujących w ściółce larw owadów uważanych prz...