Wyzwania gospodarki wodno-ściekowej
Wyzwania gospodarki wodno-ściekowej
Tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do wody, że właściwie nie zdajemy sobie sprawy z olbrzymiej roli, jaką ? bezpośrednio lub pośrednio ? odgrywa ona na co dzień w naszym życiu. Jest to absolutnie wyjątkowa substancja chemiczna ? bez niej i dwutlenku węgla na Ziemi nie istniałoby życie.
Na czym polega wyjątkowość wody jako substancji chemicznej? Otóż jest ona jednym z niewielu, o ile nie jedynym, związkiem chemicznym, który jest rozpuszczalnikiem zarówno substancji nieorganicznych (np. sól kuchenna), jak i organicznych (np. cukier). To właśnie ta wyjątkowa cecha sprawia, że jest absolutnie niezbędna w przyrodzie. Z tego również powodu woda jest bardzo narażona i nieodporna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
Woda w otaczającym nas świecie
Należy zacząć od tego, że zasadniczo wszystko, co żyje, w większości składa się z wody. Nawet tak złożona istota jak człowiek składa się co najmniej w 65% z wody. Już choćby z tego powodu jest ona nieodzowna w otaczającym nas świecie. Zacznijmy jednak od najbardziej oczywistych przyczyn. Jak powszechnie wiadomo, woda zarówno słodka, jak i słona jest siedliskiem olbrzymiej i niezwykle różnorodnej biomasy, w tym również bardzo złożonych organizmów, takich jak ryby i ssaki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie lasy równikowe, a światowe oceany są głównym producentem tlenu, który znajduje się w atmosferze ziem...