Bariery w rozwoju bioekonomii w Polsce
W Polsce sytuacja ponownego wykorzystania odpadu celem produkcji nowych produktów nie jest obecnie do końca uregulowana prawnie. Nie obserwuje się wielu dobrych praktyk w przedsiębiorstwach. Wartościowe odpady poprodukcyjne są wykorzystywane na cele energetyczne bądź jako nawóz dla roślin lub pasza dla zwierząt. W celu zlokalizowania barier w rozwoju bioekonomii przeprowadzono wywiady z osobami bezpośrednio związanymi z kwestiami dotyczącymi tego zagadnienia.
Wywiady na temat głównych przeszkód, które stoją na drodze rozwoju bioekonomii, przeprowadzono z politykami na szczeblu krajowym (ministerstwa), politykami na szczeblu lokalnym (urzędy marszałkowskie), osobami ściśle współpracującymi z przemysłem (klastry, stowarzyszenia) oraz przedstawicielami środowiska naukowego (uczelnie). Podczas rozmów poproszono o wskazanie kluczowych problemów we wdrażaniu bioekonomii w Polsce oraz zaproponowanie ewentualnych zmian, które mogłyby ten proces usprawnić.
Przedstawiciele administracji o zasięgu krajowym
Przedstawiciele administracji o zasięgu krajowym jako główne problemy biogospodarki w Polsce wskazywali obszary spoza prawodawstwa i legislacji. Podkreślili rolę konsumenta w kreowaniu zapotrzebowania na ekoprodukty i napędzaniu bioekonomii. Obecnie klient nie zmusza przedsiębiorców do korzystania z ekologicznych rozwiązań lub biomateriał...