W miastach w Polsce żyje ponad 60% ludzi, czyli ok. 23 mln osób. W klimatycznych uwarunkowaniach Europy Środkowo-Wschodniej mieszkańcy ośrodków miejskich muszą ogrzewać mieszkania, a wybór źródła ciepła ma ogromne znaczenie, zarówno z uwagi na koszty dla mieszkańca, jak i ze względu na emisję dwutlenku węgla. W opisanych warunkach optymalnym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po ciepło systemowe.

Zgodnie z publikowanym przez Urząd Regulacji Energetyki corocznym raportem „Energetyka cieplna w liczbach”, pod koniec 2019 r. w Polsce działało 396 koncesjonowanych przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się dostawą ciepła, które dysponowały mocą zainstalowaną na poziomie 53 561 MW, a długość sieci dystrybucyjnych ciepłowni wynosiła 21 701 km. Dodatkowo oprócz przedsiębiorstw koncesjonowanych, dostawą ciepła w Polsce zajmują się również przedsiębiorstwa energetyczne, u których odbiorcy zamawiają ok. 5 MW mocy. Obecnie ciepło systemowe nad Wisłą jest w większości produkowane w wyniku spalania węgla, ale i tak proces w ciepłowniach przebiega w sposób o wiele przyjaźniejszy środowisku, a planowane zmiany uczynią ciepło systemowe jeszcze mniej szkodliwym dla klimatu.

Czystsze ciepło

Ciepło sieciowe generuje się poza mieszkaniami odbiorców, a następnie dostarcza się je do budynków w postaci gorącej wody lub pary, zatem k...