W 2022 roku kopalnia Silesia wzbogaciła swój park maszynowy m.in. o kolejny kompleks ścianowy i kombajny, co pozwoliło na bardziej sprawną i efektywną organizację wydobycia węgla.
Idealny moment na zakup
Wśród kluczowych inwestycji wymieniono budowę instalacji kogeneracyjnej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z metanu pochodzącego z kopalni Silesia. Budowa układów kogeneracyjnych umożliwi wykorzystanie gazu z odmetanowania kopalni, który stanowić będzie darmowe paliwo zasilające silniki kogeneracyjne. Pozwoli to pokrycie co najmniej połowy zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu oraz całego zapotrzebowania na energię cieplną. Modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla, co daje szansę m.in. na odzyskiwanie miału węglowego z mułów. Pozyskany w ten sposób surowiec będzie stosowany jako dodatek do mieszanek energetycznych produkowanych przez kopalnię.
Bumech kupił Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia od czeskiego właściciela na przełomie 2020 i 2021 roku. Czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding informował wcześniej, iż alternatywą dla sprzedaży jest likwidacja kopalni. Firma nabyła zakład w okresie poprzedzającym niespotykaną od lat koniunkturę na węgiel.
Dobry czas dla węgla
Wydarzenia geopolityczne ostatnich miesięcy wzmocniły znaczenie i rolę węgla w gospodarce Polski i Europy. Znacząco wzrósł popyt na surowiec, generowany ze strony energetyki zawodowej i mniejszych odbiorców, którzy są głównymi klientami Grupy Kapitałowej Bumech. W celu wykorzystania dobrej koniunktury na węgiel, uchylono decyzję poprzedniego właściciela kopalni o jej likwidacji i podjęto szereg działań w celu usprawnienia jej działalności.
Komentarze (0)