W redakcji odebraliśmy w tej sprawie szereg telefonów i zapytań. Odpowiadamy: z dokonania zmian już od pierwszego stycznia rząd wycofał się na początku grudnia. Odpowiedni przepis wprowadzono i ogłoszono w ramach ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Przesunięcie o dwa lata
Gazowa spec-ustawa zakłada między innymi zmianę ustawy 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach. Najważniejsze zmiany dotyczą przesunięcia w czasie, z 1 stycznia 2023 na 1 stycznia 2025, obowiązywania nowych regulacji.
– W projekcie przesunięto z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących sposobu obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Powyższa zmiana pozwoli na zapewnienie przedsiębiorcom dłuższego czasu na dostosowanie działalności do wykonywania nowych obowiązków, w tym również na dostosowanie decyzji z zakresu gospodarki odpadami – czytamy w uzasadnieniu gazowej spec-ustawy.
Sześć frakcji
Zmiana w czasie nie oznacza całkowitej rezygnacji z wprowadzenia nowych regulacji. I tak od 2025 roku odpady budowlane i rozbiórkowe podlegać będą selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji:
- drewno,
- metale,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- gips,
- odpady mineralne – w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
W praktyce oznacza to, że począwszy od 2025 roku wytwórca odpadów budowlanych powinien dokonać wstępnej segregacji tych odpadów na powyższe sześć frakcji. Jeżeli tego nie zrobi, odpady nie będą mogły być odebrane z palcu budowy, a gdy zostaną odebrane nieselektywnie, może zostać nałożona kara administracyjna.
Komentarze (0)