Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Śląscy samorządowcy opracowali kodeks dobrych praktyk w zamówieniach publicznych

Śląscy samorządowcy opracowali kodeks dobrych praktyk w zamówieniach publicznych
MŁ/PAP
09.01.2023, o godz. 13:39
czas czytania: około 2 minut
0

Śląscy samorządowcy stworzyli kodeks dobrych praktyk, mający usprawnić proces udzielania zamówień publicznych w miastach, gminach i powiatach. Wprowadzenie wspólnych zasad powinno podnieść jakość i ułatwić kontrolę działań w tym zakresie – wskazują autorzy opracowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Samorządy są ważnymi uczestnikami systemu zamówień publicznych, w którym – w skali ogólnopolskiej – ponad 33 tys. podmiotów publicznych zamawia rocznie produkty i usługi warte w sumie niespełna 200 mld zł.

Przed trzema laty została uchwalona nowa ustawa o zamówieniach publicznych, a w ub. roku wdrożono politykę zakupową państwa. Efektem ma być uczynienie systemu zamówień łatwiejszym i bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców, przy zachowaniu jego przejrzystości.

Usprawnić proces zamówień publicznych

Inicjatywa stworzenia kodeksu dobrych praktyk, mającego pomóc gminom i powiatom w usprawnieniu procesu zamówień publicznych, wyszła od samorządowców ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP). To jedna z największych samorządowych organizacji w kraju, skupiająca ponad 150 jednostek samorządu z woj. śląskiego.

Nad kodeksem pracowała działająca w ramach Związku Komisja ds. Zamówień Publicznych. Autorami opracowania są: naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej dr Jarosław Rokicki i wiceprezydent Sosnowca Michał Zastrzeżyński.

„Kodeks ma na celu zapewnienie sprawnego działania samorządów w sferze zamówień publicznych, przy konieczności zachowania efektywności ekonomicznej w warunkach gospodarki rynkowej oraz w obliczu ciągłej kontroli społecznej i instytucjonalnej” – wskazują jego autorzy.

Samorządowcy podkreślają, że wdrożenie zawartych w kodeksie wskazówek nie wymaga żadnych zmian organizacyjnych czy proceduralnych w mieście, gminie czy powiecie. Chodzi natomiast o to, by przy zachowaniu dotychczasowej samodzielności w stosowaniu Prawa Zamówień Publicznych, każdorazowo zachowywać określone reguły.

„Mamy nadzieję, że wprowadzenie w samorządach takiej regulacji środowiskowej może stać się istotnym elementem standaryzacji i podnoszenia jakości procesu udzielania zamówień publicznych, a także prowadzenia kontroli zarządczej” – wyjaśnił dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś.

Komisja ŚZGiP ds. Zamówień Publicznych, w ramach której opracowano kodeks dobrych praktyk, została powołana decyzją Zarządu Związku w końcu 2020 r. Gremium to powstało z przekształcenia działającej od 2013 r. Grupy roboczej ds. zamówień publicznych. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele wydziałów lub referatów urzędów gmin i starostw powiatowych, odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu zamówień publicznych w swoich jednostkach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024