Budowa bloku energetycznego, realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny (KHK), rozpoczęła się w grudniu ub.r. Wykonawcą inwestycji jest polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i TIRU PAPREC ENERGIES.
Zgodnie z harmonogramem
Jak zapewnił kierownik budowy z Instal Warszawa Eliasz Boruń, prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem.
– Zakończone zostały prace żelbetowe w części obiektu hali wyładunkowo-magazynowej, tzw. bunkry oraz kotłowej. Wykonaliśmy większość zasypek fundamentów i kończymy prace żelbetowe dla części fundamentu pieca oraz fundamentów hali turbogeneratora – dodał.
Aktualnie trwa kompletowanie urządzeń i maszyn, z których część w połowie wakacji ma już trafić na plac budowy, a także projektowanie suwnicy wraz z chwytakiem. Test FAT przeszedł alternator, który po odbiorze również trafi na teren inwestycji.
– Od kilku dni prowadzone są prace przy montażu głównej konstrukcji bloku. Stawiamy aktualnie 22-metrowe słupy żelbetowe, które stanowią podstawę głównej konstrukcji. Za około 2 tygodnie i ten etap budowy powinno udać się nam zakończyć – zapewnił Boruń.
Jak poinformował PAP w poniedziałek dyrektor ds. technicznych w KHK Jan Guzik, prace związane z budową bloku energetycznego idą zgodnie z harmonogramem. – Wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap prac ziemnych i wyjdziemy na powierzchnię – dodał.
Zgodnie z normami i bezpiecznie
Blok energetyczny, który powstanie w Krośnie, będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Zastosowane zostaną w nim sprawdzone technologie i najlepsze rozwiązania. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnie hali, a zastosowana w obiekcie zaawansowana instalacja oczyszczania spalin spowoduje istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Emisje te będą kontrolowane w sposób ciągły poprzez automatyczne systemy pomiarowe.
Planowany termin zakończenia prac i oddania instalacji do użytku to wrzesień 2024 roku.
Inwestycja powstaje w ramach projektu “Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – II etap”. Budowa bloku została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Komentarze (0)