W każdym przypadku, kiedy w wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzane są naruszenia przepisów, wszczynane są i prowadzone odpowiednie postępowania pokontrolne. W powyższym okresie wydano decyzje nakładające administracyjne kary pieniężne na sumaryczną kwotę ponad 38,5 miliona złotych.
Za co te kary?
Katalog wykrytych nieprawidłowości jest długi a kary nakładano między innymi za nielegalne działania w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, zanieczyszczania powietrza, czy w sprawach dotyczących ponadnormatywnego hałasu.
W tym czasie skierowano także około 30 zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw, między innymi w zakresie gospodarki odpadami, zanieczyszczania wód czy dotyczące fałszowania dokumentów.
Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej
W ostatnich miesiącach inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który powstał i rozpoczął działalność rok temu, we współpracy z Policją, Krajową Administracją Skarbową, Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Prokuraturą ujawniają kolejne nielegalne działania, głównie w zakresie gospodarki odpadami.
Ponad 1400 zgłoszeń o nieprawidłowościach w zakresie ochrony środowiska
Jak informuje WIOŚ, w okresie 1.01.2022 r. do 30.06.2023 r. wpłynęło do WIOŚ w Gdańsku ponad 1 400 zgłoszeń o nieprawidłowościach w zakresie ochrony środowiska. Większość wniosków o interwencję rozpatrywanych jest w Inspektoracie, jednakże część z tych spraw jest przekazywana do innych organów zgodnie z ich właściwością. Dotyczy to między innymi spraw nielegalnej wycinki drzew czy przepełnionych śmietników, co jest w gestii właściwych urzędów miast czy gmin.
Transgraniczne Przemieszczanie Odpadów: obowiązki, wyzwania i zagrożenia
Szkolenie online już 21 lipca
Poznaj szczegóły na:
tpo.abrys.pl
Komentarze (0)