Celem pierwszego z projektów, który otrzyma blisko 700 tys. zł dotacji będzie ochrona terenów bagiennych i torfowisk oraz innych zagrożonych siedlisk mokradłowych lub obszarów od mokradeł zależnych (siedlisk priorytetowych w kategoryzacji potrzeb ochronnych w skali europejskiej). Zaplanowane działania przyczynią się szczególnie do poprawy warunków bytowania 8 zagrożonych i rzadkich gatunków zwierząt mokradłowych – traszki grzebieniastej, kumaka nizinnego, żółwia błotnego, bociana czarnego, orlika krzykliwego, derkacza, sóweczki i puszczyka uralskiego.
Spowolnienie odpływu wody i zabezpieczenie tras migracji
Poprawie stanu 230 ha tych obszarów i należytemu ich utrzymaniu służyć będą konkretne działania takie jak roboty ziemne zaplanowane w 14 lokalizacjach w zakresie odcinkowego zasypywania rowów odwadniających, wzmacnianie istniejących zastawek na rowach czy budowa przepustów przelewowych. Efektem będzie spowolnienie odpływu wody z Parku. Okresowo zostaną zabezpieczone coroczne trasy migracji płazów i gadów z miejsca zimowania. Przewidziano także utrzymanie ekosystemów nieleśnych np. w dolinie Wieprza w stanie, jaki pozwoli zachować miejsca żerowania ptaków. Ww. efekty ekologiczne zostaną osiągnięte do końca 2027 r.
Wsparcie dla konika polskiego
Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego będzie realizowany również drugi projekt wsparty dotacją w wysokości ponad 340 tys. zł. Zmodernizowany zostanie Ośrodek Hodowli Zachowawczej konika polskiego. W ramach przedsięwzięcia drewniane ogrodzenia wydzielające miejsca hodowli i bytowania koników na terenie parku zostaną zmodernizowane i rozbudowane, co pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno konikom, jak i ludziom przebywającym na tych szlakach.
Hodowla rezerwatowa konika polskiego jest prowadzona na obszarze prawie 200 hektarów. Warunki atmosferyczne oraz naturalne zużycie elementów wygradzających miejsca wypasu koników powodują konieczność systematycznej modernizacji i przebudowy zniszczonych elementów ogrodzeń, których łącznie do końca 2025 roku zmodernizowanych i przebudowanych będzie 9 tys. mb. W ramach projektu zaplanowano również zakup automatycznych poideł i podstawek pod lizawkę a także mobilnych paśników – pozwolą one nie tylko na usprawnienie procesu dokarmiania koników w okresie zimowym, lecz także przyczynią się do wspierania naturalnego odruchu poszukiwania pożywienia przez zwierzęta.
Zorganizowanie hodowli konika polskiego w sposób możliwie najbardziej zbliżony do warunków naturalnych jest niezwykle istotne ze względu na ochronę i zachowanie tej najbardziej prymitywnej w Europie rasy konia. Przyczynia się również do utrzymania cennych siedlisk dla ptactwa w nieleśnych ekosystemach lądowych parku, wspiera utrzymanie właściwego stanu tych siedlisk oraz zapobiega sukcesji wtórnej.
Umowę o dofinansowanie projektów podpisali 19 czerwca br. w Zamościu wiceprezes zarządu NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz dyrektor RPN Andrzej Wojtyło.
Komentarze (0)