Na osiedlu Zalesie miasto dysponuje terenem o powierzchni ok. 4 hektarów. W piątek ratusz poinformował, że niebawem, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Chodzi o ziemię znajdującą się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych.
– Rzeszowianie, którzy tam mieszkają mówili, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne. Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Zaznaczył, że ogród będzie świetnym miejscem wypoczynku i poznawania przyrody.
Ogród z parkiem dendrologicznym
Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny. Urzędnicy rozpoczęli przygotowania do inwestycji. Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar pokryty zielenią wysoką i średnią, czyli drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Jest to idealne miejsce dla parku dendrologicznego, chociażby ze względu na położenie w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej.
– Teren ma urozmaiconą rzeźbę, są wzniesienia i obniżenia. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Na terenie planowanego parku występuje też wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodała dyrektor zarządu zieleni.
Komentarze (0)