Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wrocławskie Ślęzoujście wzmocnione przed powodzią

Wrocławskie Ślęzoujście wzmocnione przed powodzią
R.G.
24.07.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 3 minut
0

Ślęzoujście jest ulicą osiedlową we wrocławskich Maślicach - i co ważne - pełni też funkcję wału przeciwpowodziowego zabezpieczającego dolinę potoku Ługowina, który jest lewobrzeżnym dopływem Odry. Obiekt powstał w pierwszej połowie XX wieku, w czasie budowy Wrocławskiego Węzła Wodnego. Z czasem jednak pogarszały się jego parametry techniczne, aż przestał on gwarantować bezpieczeństwo. Teraz ma się to zmienić

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ku końcowi zbliża się przebudowa wałów wrocławskiego Ślęzoujścia. Do tej pory, rejon ten określano mianem najsłabszego ogniwa w łańcuchu ochrony Wrocławia przed powodzią.

Na obecnym etapie zakończono już zasadnicze prace budowlane. Ulica zyskała też nową, asfaltową nawierzchnię, progi zwalniające, chodniki i oświetlenie.

– W skutek przeprowadzonych prac ulica i jej otoczenie nie straci charakteru rekreacyjnego, a znacznie poprawi się bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, w szczególności: rowerzystów, osób starszych, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta – instytucji, która prowadziła inwestycję.

Kompleksowa przebudowa wału

Obiekt powstał w 1903 roku i był mocno wyeksploatowany, nie posiadał odpowiedniej stabilności oraz szczelności. Dlatego niezbędna była kompleksowa przebudowa korpusu wału wraz z wykonaniem nowego zamknięcia przeciwpowodziowego Ługowiny.

Wał w tym miejscu stanowił najsłabszy element zamykający ochronę przeciwpowodziową osiedli Maślice i Pracze Odrzańskie.

Najsłabsze ogniwo łańcucha 

– Newralgiczny odcinek, od ulicy Potokowej do prawego wału Ługowiny, był najsłabszym ogniwem w łańcuchu – wyjaśnia Jerzy Weraksa, specjalista ds. przeciwpowodziowych, który wraz z dr. hab. Czesławem Szczegielniakiem (hydrologiem), zainicjował przed laty modernizację umocnień przy Ślęzoujściu. – Był zagrożeniem, dlatego jego modernizacja, o którą staraliśmy się długo i mocno, jest bardzo ważną i pozytywną informacją dla Wrocławia – podkreśla ekspert.

Dodajmy, że system obwałowań Wrocławia został zmodernizowany i wzmocniony po wielkiej powodzi z 1997 roku.

Ulica a nie wał

Nie dotyczyło to jednakże Ślęzoujścia. Stało się tak, ponieważ nigdy nie widniało ono w oficjalnej ewidencji wałów. Obszar ten, z administracyjnego punktu widzenia, zaliczano do kategorii ulic.

– Znając tę sytuację, wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, przygotowany był do awaryjnego wzmacniania korpusu, co ujęto też w naszym planie operacyjnym ochrony przed powodzią – przypomina Jerzy Weraksa, który pracował w sekcji ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i ochrony przeciwpowodziowej Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Jednak ryzyko przerwania wału przez cały czas niestety istniało.

Całkiem inna sytuacja 

– Natomiast teraz, po kompleksowej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, budowie zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny i przebudowie ulicy Ślęzoujście, Wrocław jest dobrze zabezpieczony przed powodzią – podkreśla Jerzy Weraksa. – Obecny system jest mocny, ale niestety nie da się wykluczyć błędów ludzkich. To człowiek jest teraz słabym punktem. Z tego też powodu wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego kładzie duży nacisk na szkolenia służb mundurowych, a także tak zwanych liderów powodziowych wyłonionych z rad osiedli. Jednocześnie na bieżąco aktualizuje i doskonali plan operacyjny – zapewnia specjalista.

30 tys. mieszkańców i wielomilionowe straty

Jak podkreśla Urząd Miejski Wrocławia, inwestycja w Ślęzoujście była konieczna, aby zabezpieczyć tamtejsze tereny przed powodzią. Taki był jej cel nadrzędny.

Warto też dodać, że sprawa dotyczy około 30 tysięcy wrocławian mieszkających na obszarze o powierzchni ok. 6 kilometrów kwadratowych, ich domów, szkół i innych budynków, w tym 80 zabytków.

A gdyby doszło do katastrofy, potencjalne straty materialne byłyby liczone w setkach milionów złotych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024