Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Stanowisko archeologiczne na toruńskim bulwarze pod wodą!

Stanowisko archeologiczne na toruńskim bulwarze pod wodą!
R.G.
08.11.2023, o godz. 14:18
czas czytania: około 2 minut
0

W skutek niedawnych, weekendowych opadów deszczu, woda wdarła się do wykopu archeologicznego w toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Spawa ma szerszy kontekst i dotyczy konieczności zabezpieczenia zabytkowych miejskich murów obronnych przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Oczywiście wezwaliśmy do pomocy służby, które odpompowały wodę opadową ze zbiorników miejscowej sieci – wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. – Przy okazji odpompowaliśmy też wody nagromadzone w punktowych obniżeniach terenu. Ta woda oczywiście napływa. Teren jest jakby w depresji w stosunku do terenu powyżej i w kierunku Starego Miasta. W tej sytuacji będziemy składać dokumenty do wojewódzkiego konserwatora, żeby wyraził zgodę na zasypanie odkrytych miejsc przy murach. My cały czas podkreślamy, że chcemy zasypywać to jak najszybciej, żeby maksymalnie ochronić to, co tam odkryliśmy. Te mury zawsze były w gruncie, zawsze były w jakimś stopniu zawilgocone. Jednak obecnie, w sposób bezpośredni wystawione są na działanie warunków atmosferycznych – podsumowuje Sławomir Wiśniewski.

Wniosek do wojewódzkiego konserwatora 

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, samorządowi zależy na tym, by jak najszybciej przeprowadzić proces zabezpieczania zabytkowych murów obronnych. W tym celu magistrat zwróci się z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora o zgodę na jak najszybsze wykonanie niezbędnych prac.

W pierwszej kolejności położone zostaną warstwy kruszywa mineralnego. Celem tych działań będzie odpowiednie zagęszczenie podłoża, tak by struktura murów nie uległa naruszeniu.

Na kolejne 700 lat

Następnie, po zasypaniu obecnego stanowiska archeologicznego, w rejonie murów, pracownicy miejscy ułożą geomaterace umożliwiające ułożenie podbudowy i nawierzchni w miejscowym pasie drogowym. Natomiast przestrzenie poza pasem drogowym, zasypane zostaną naturalnym gruntem, który gwarantował właściwe ich zachowanie aż przez 700 lat.

Inne fragmenty umocnień

Dodajmy, że wyżej opisane zdania dotyczą tych fragmentów obronnych murów, które odkryto kilka miesięcy temu. Natomiast jesienią bieżącego roku, w nieco innym punkcie miasta, natrafiono na kolejne zabytkowe elementy dawnych umocnień miejskich. W tym przypadku prace przy tamtejszej nowej drodze czasowo wstrzymano. Natomiast urząd miejski czeka na decyzję dotyczące przyszłości badań w tym miejscu. Na obecnym etapie na podpis czeka też umowa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika na wykonanie ekspertyzy archeologicznej, historycznej, konserwatorskiej, która umożliwi dokonanie oceny zakresu archeologicznych prac.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024