Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Doradztwo energetyczne w Wielkopolsce

Doradztwo energetyczne w Wielkopolsce
Dominik Skurzok
23.11.2023, o godz. 14:15
czas czytania: około 4 minut
0

20 listopada zebrali się przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, przedsiębiorcy oraz osoby współpracujące z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, który ma na celu stworzenie sieci doradców energetycznych oraz edukację skutkującą ograniczeniem zużycia energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Pierwszym prelegentem zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW) konferencji był Paweł Mirowski, Pełnomocnik Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze oraz efektywności energetycznej, zastępca Prezesa NFOŚiGW, który wystąpił z prezentacją pt. Projekt doradztwa energetycznego jako element wsparcia efektywności energetycznej. W swojej prezentacji omówił sukcesy Projektu, w szczególności w pracy z JST. W skali kraju przeprowadzono ponad 96 tys. konsultacji i 267 tys. porad, co przełożyło się na 1 713 dużych inwestycji i ok. 3 169 małych inwestycji.

Od 2024 roku, dzięki programowi FEnIKS 2021-2027, do 2 360 przeszkolonych już kandydatów na energetyków gminnych, dołączą kolejni pracownicy JST. Projekt od 2024 r. zostanie rozszerzony o komponent klimatyczny dla doradców, których szkolenie będzie obejmowało m.in. gospodarkę odpadami, recykling, zagospodarowanie wód opadowych, ochronę powietrza i źródła finansowania inwestycji.

Wieloletnie wsparcie

– Współpraca gminy z WFOŚiGW w Poznaniu rozpoczęła się w 2015 r. – rozpoczął swoje przemówienie wójt gminy Łęka Opatowska, Adam Kopis. – Dzięki niej, udało się przeprowadzić szereg ekologicznych projektów, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą kotła w budynku OSP w Trzebieniu. Konsultacja i informacje uzyskane od doradcy energetycznego pomogły w pozyskaniu dofinansowania z WFOŚiGW w Poznaniu w kwocie 30 000 zł. Inna inwestycja przeprowadzona dzięki współpracy, pozwoliła zaoszczędzić ok. 30 proc. na kosztach ogrzewania obiektu.

Od 2021 r. gmina postanowiła inwestować mocniej w OZE, dzięki czemu obiekty użyteczności publicznej są wyposażane w instalacje fotowoltaiczne, co przynosi wymierne korzyści. Radni podjęli decyzję po konsultacjach z doradcami energetycznymi przeszkolonymi przez WFOŚiGW.

Redukcja zanieczyszczenia

Korzystającymi z projektu mogą być nie tylko jednostki publiczne, ale również przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Modernizację zakładu Sklejka Orzechowo, która zaszła dzięki wsparciu z WFOŚiGW w Poznaniu, przedstawiła Magdalena Rojewska z firmy Sklejka Orzechowo S.A. Dzięki pomocy doradców energetycznych zrealizowano trzy kluczowe inwestycje:

  • modernizację systemu odpylania stolarni, piły i rębaka;
  • budowę dołów warzelnianych wraz z instalacją odzysku ciepła z kotłowni;
  • zwiększenie efektywności energetycznej procesu suszenia łuszczki przeznaczonej do produkcji sklejki.

– Udało nam się uzyskać skuteczność odpylania na poziomie 99,9 proc., co przełożyło się na mniejsze zanieczyszczenia powietrza. Emisja pyłów do powietrza została zredukowana z 3540,82 kg do 2,90 kg/rok – wymieniła Magdalena Rojewska.

Co po węglu w Wielkopolsce?

“Life After Coal PL – Wdrażanie Strategii neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” to projekt, który potrwa do 9 lat – 31.12.2031 r. i ma na celu wypracowanie narzędzi i metod osiągania neutralności klimatycznej na poziomie regionalnym i lokalnym. Projekt zakłada włączenie różnych grup interesariuszy do budowy systemu zarządzania w skali regionalnej oraz lokalnej, a następnie ich uniwersalizacji i doskonalenia.

Główne przewidywane rezultaty środowiskowe projektu Life IP, to:

  • redukcja CO2 z zakładów przemysłowych, docelowo o ponad 4 mln Mg/rok,
  • redukcja emisji CO2 z sektora komunalno-bytowego oraz zakładów MŚP,
  • redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną w Wielkopolsce Wschodniej,
  • wzrost udziału OZE w bilansie energetycznym Wielkopolski Wschodniej,
  • redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza,
  • redukcja masy popiołów,
  • wzrost liczby zarejestrowanych autobusów zero- lub niskoemisyjnych.

Więcej informacji na temat “Życia po węglu” można znaleźć tutaj.

Projekt pełen sukcesów

– W ramach Projektu Doradztwa Energetycznego doradcy udzielili ponad 6 700 konsultacji oraz 20 000 porad, w tym 90 dużym oraz 200 małym inwestycjom w zakresie EE i OZE – wyliczała Magdalena Żelichowska, koordynatorka zespołu doradców energetycznych WFOŚiGW w Poznaniu.

Wśród przykładów działań realizowanych przez wielkopolskich doradców wymieniła m.in. szkolenia dla samorządów terytorialnych i osób rekomendowanych do pełnienia roli tzw. energetyków gminnych. Do tego doradcze wsparcie dla Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile przy technologii kotłowni biwalentnej opartej na pompach ciepła oraz przy budowie elektrowni fotowoltaicznej przez Pilski Klaster Energii.

Projekt Doradztwa Energetycznego będzie trwał, dlatego w trakcie konferencji zostały przedstawione również plany na przyszłość:

  • wsparcie doradcze z zakresu EE i OZE;
  • kontynuacja szkoleń dla kandydatów na energetyków gminnych;
  • poszerzenie Projektu o kompetencje związane z adaptacją do zmian klimatu;
  • szkolenia dla gminnych doradców klimatycznych,
  • koordynacja działalności energetyków gminnych oraz gminnych doradców klimatycznych,
  • dalsze wsparcie związane z przygotowaniem i realizacja inwestycji w zakresie EE i OZE, promowanie gospodarki niskoemisyjnej.

Dodatkowych informacji o projekcie można szukać na stronie: www.doradztwo-energetyczne.gov.pl oraz www.wfosgw.poznan.pl

DSC02041
1700562916773
IMG_8178
IMG_8189
1700562916663
doradztwo (2)
doradztwo (3)
doradztwo (4)
doradztwo (5)
doradztwo (6)
doradztwo (7)
doradztwo (1)

Konferencja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wydarzenia
css.php
Copyright © 2024