Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Samorząd Liberca pomaga gminom z wodnymi problemami

Samorząd Liberca pomaga gminom z wodnymi problemami
R.G.
17.02.2024, o godz. 14:48
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd regionu Liberca w Czechach pomoże gminom sąsiadującym z polską Kopalnią Turów w realizacji projektów zapewniających im wodę pitną. Decyzja ta ma związek z brakiem odpowiedzi czeskiego ministerstwa środowiska na wnioski o dotację z programów operacyjnych Unii Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Samorząd kraju libereckiego w Czechach (odpowiednik polskiego województwa), zapewnił gminy Hradek nad Nysą oraz Chrastava, że wesprze je w realizacji budowy systemów zaopatrzenia w wodę. Prace przy projektach o wartości 240 mln koron, czyli ok. 40 mln złotych, powinny rozpocząć się w 2024 r. i zakończyć w roku przyszłym.

Brak decyzji ministerstw

Wcześniej, wyżej wymienione gminy złożyły wnioski o dotacje z Programu Operacyjnego Środowisko, ale wciąż nie mają decyzji ministerstw środowiska i dlatego region, który jest dysponentem Funduszu “Turów”, zdecydował się na udzielenie im pomocy za pośrednictwem indywidualnych dotacji.

Jak podała agencja CTK (Česká tisková kancelář – państwowa agencja informacyjna funkcjonująca w Czechach), w finansowaniu projektów pomoże rekompensata wypłacona Republice Czeskiej przed dwoma laty przez Polskę i Polską Grupę Energetyczną (PGE), która jest właścicielem kopalni i sąsiedniej elektrowni.

Umowa między premierami

Przypomnijmy, że o zarezerwowaniu tego rodzaju środków zdecydowali premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Petr Fiala na mocy podpisanej przez nich czesko-polskiej umowy o skutkach wydobycia w kopalni Turów.

Przy czym, kraje uzgodniły przekazanie 45 mln euro, z czego 35 mln euro trafiło na konto Funduszu “Turów”, którym zarządza kraj liberecki.

Żywe społeczne reakcje

Dodajmy, że 1 lutego 2024 roku, w Pradze odbyła się demonstracja zorganizowana przez organizacje Fridays for Future (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), Greenpeace i stowarzyszenie Uhelna.

Demonstranci przypominali o tym, że w dwa lata po podpisaniu polsko-czeskiej umowy o rozszerzeniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów w Polsce nadal występują tam kłopoty z dostawami wody pitnej.

To kolejna, tym razem społeczna odsłona, wieloaspektowego, międzynarodowego problemu związanego z obniżaniem poziomu wód podziemnych na obszarach sąsiadujących z infrastrukturą Kopalni Turów.

Profil węglowego potentata 

Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” (oficjalna nazwa: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział KWB Turów), obejmuje swym obszarem dawną miejscowość Turoszów. Kopalnia zlokalizowana jest w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, usytuowanym pomiędzy Masywem Łużyckim, a zachodnią częścią Gór Izerskich, w obrębie Przedgórza Izerskiego.

Kopalnia Turów znajduje się w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w centralnej części tzw. Worka Turoszowskiego, leżącego między granicami państwowymi Niemiec i Czech.

Zakres działalności KWB Turów obejmuje: górnictwo i wzbogacanie węgla brunatnego, wydobywanie kruszywa i gliny, a także unieszkodliwianie odpadów i ochrona środowiska przed ujemnymi skutkami działalności górniczej wraz z rekultywacją terenów pogórniczych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024