“Podczas czynności prowadzonych na terenie posesji ujawniono ciągnik siodłowy z naczepą, na której było 12 100-litrowych pojemników typu mauzer oraz 22 beczki. Były w nich odpady farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne. Niebezpieczne substancje miały łączną wagę blisko 18 ton” – przekazała rzeczniczka pomorskiej policji kom. Karina Kamińska.
W trakcie działań ujawniono również usypaną wzdłuż posesji około 20-metrową hałdę z gruzu, przy której znaleziono około stu zużytych opon.
Wspólna akcja policji i WIOŚ
Do przeszukań ciężarówki i posesji znajdującej się w gdańskiej dzielnicy Sobieszewo doszło w czwartek 6 czerwca 2024. W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Bez zezwolenia
Śledczy ustalili, że firma, wynajmująca ten teren nie ma zezwolenia na magazynowanie odpadów w tym odpadów niebezpiecznych. Na posesji nie było żadnego oznakowania, a teren nie był odpowiednio przygotowany na ich składowanie.
Inspektorzy WIOŚ przystąpili do prowadzenia czynności kontrolnych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Równolegle na miejscu przestępstwa pracowali śledczy i kryminalni. Zabezpieczono ślady, dowody, przesłuchano świadków, wykonano oględziny, zabezpieczono niebezpieczne substancje.
W związku z ujawnieniem skali zjawiska oraz rodzaju substancji na miejsce wezwano straż pożarną. Kamińska podała, że strażacy nie wykryli wydobywających się łatwopalnych gazów.
Po czynnościach na miejscu zdarzenia, kierowcę oraz ciężarówkę przepilotowano w asyście policjantów ruchu drogowego do miejsca, w którym przeprowadzona zostanie utylizacja tych odpadów.
Zebrane materiały w sprawie w całości przekazane zostaną do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, celem wszczęcia postępowania przygotowawczego. Rzeczniczka pomorskiej policji zapewniła, że funkcjonariusze dążą do zatrzymania sprawców przestępstwa.
Kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz wysokie kary pieniężne
Zastępca pomorskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Gdańsku Radosław Rzepecki podkreślił, że za składowanie, transportowanie odpadów lub substancji, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
“Ponadto Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć na podmiot odpowiedzialny administracyjne kary pieniężne za gospodarowanie odpadami bez wymaganego zezwolenia i magazynowanie odpadów niezgodne z wymaganiami” – tłumaczył.
Dodał, że kary można nałożyć również za brak wymaganego monitoringu wizyjnego miejsc magazynowania odpadów czy prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym. “Kary mogą sięgnąć do miliona złotych każda” – podsumował.
szkolenie online
Gospodarka odpadami niebezpiecznymi
18 lipca 2024
szczegóły: niebezpieczne.abrys.pl
Komentarze (0)