Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Taryfy wod-kan wrócą do gmin? Jesienią projekt nowelizacji ustawy taryfowej

Taryfy wod-kan wrócą do gmin? Jesienią projekt nowelizacji ustawy taryfowej
R.G.
24.07.2024, o godz. 12:02
czas czytania: około 3 minut
0

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak zakłada, że projekt nowelizacji Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tzw.: "prawo taryfowe" powinien być gotowy jesienią. W tym kontekście minister potwierdził też, że jego zdaniem kwestia ustalania taryf za wodę i ścieki wody powinna powrócić do rad gmin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Jesteśmy na etapie konsultacji międzyresortowych i mam nadzieję, że jesienią będziemy mogli przedstawić projekt – wyjaśnia minister infrastruktury. – Wszystko zależy od tempa prac. Zmiana ma na celu decentralizację polityki ustalania cen dostarczania wody i odbioru ścieków, czyli taryf. Natomiast wszystkie obecne podwyżki wynikają z ustawy, którą swego czasu uchwaliło Prawo i Sprawiedliwość – podkreśla minister Klimczak.  

Taryfowe kompetencje w gestii gmin

Minister Infrastruktury wyjaśnił również, że w obecnych realiach prawnych, cenę wody ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne, a pod względem formalnym sprawdza je Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, nie rady gmin.

– Rady gmin, czyli de facto mieszkańcy, nie mają wpływu na ustalanie cen wody – zaznacza minister Dariusz Klimczak. – Zagadnienie związane z taryfikacją wody powinno wrócić do rad gmin i tam samorządowcy powinni decydować o taryfach. Dodam też, że nie znam samorządowca, który robiłby na złość mieszkańcom, którzy go wybierają. Niech więc oni ustalą cenę wody – podsumowuje Minister Infrastruktury.

Pierwszy metr sześcienny wody z 1 zł

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podjął też temat dotyczący rozważanego podczas publicznych debat, projektu wprowadzona stawki rodzinnej za wodę, zgodnie z którą np. za pierwszy 1 m sześc. wody gospodarstwo domowe zapłaci 1 zł lub nie poniesie kosztów.

– Wśród rozwiązań, które omawiamy, jest taka propozycja – mówi minister Klimczak. – Chodzi o to, żeby dać samorządom możliwość ustalania różnego rodzaju taryf. Warto więc, żeby takie kompetencje miały przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne lub rady gmin.

Temat ten poruszył również wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski, co opisaliśmy w artykule pt.: Wiceszef MI Przemysław Koperski: chcemy bezpłatnego dostępu do wody pitnej dla rodzin w określonym zakresie. 

15 procentowy próg kompetencji

Przy okazji dodajmy, że opublikowane w kwietniu br., w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RP (Rządu), założenia projektu Ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przewidują częściowy powrót do rozwiązań obowiązujących przed wejściem w życie przepisów Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

MI zakłada też, że nowe przepisy ponownie przypiszą radzie gminy wyłączne kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017 r. Taryfy mają być zatwierdzane w drodze uchwały rady gminy. PGW “Wody Polskie” będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf, tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Jeżeli zatem konkretny projekt taryfy przewidywać będzie wzrost cen i stawek opłat nowej taryfy dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 proc. ponad średnią stawek taryfy w danym regionie wodnym, obowiązującej w roku poprzednim, wtedy wymagane będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli PGW “Wody Polskie”.

Dodajmy też, że wysokość cen i stawek opłat taryfy dotyczącej zaopatrzenia w wodę dla każdego regionu wodnego obowiązującej w roku poprzednim ogłaszać będzie minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, nie później niż do dnia 31 października każdego roku. 


Wiceszef MI Przemysław Koperski: chcemy bezpłatnego dostępu do wody pitnej dla rodzin w określonym zakresie

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024