Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Korytarz wodorowy w Polsce

Korytarz wodorowy w Polsce
KK/PAP
09.09.2024, o godz. 14:38
czas czytania: około 2 minut
0

Powstanie Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy o długości 2500 km. Rurociąg poprowadzony zostanie z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec. Planuje się, że do 2040 roku może być transportowane tą drogą ok. 2,7 mln ton odnawialnego wodoru rocznie – poinformował w poniedziałek fiński operator Gasgrid. Spółki przesyłowe z sześciu krajów UE, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Rurociąg wodorowy poprowadzony z Finlandii do Niemiec, przez takie kraje jak Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, ma być jednym z pierwszych takich transgranicznych projektów w Europie – podkreślono w komunikacie. Planowana średnica rury wynosi 1,2 metra, a na odcinku 2,5 tys. km zlokalizowanych będzie kilka stacji kompresorowych – wynika z przygotowanego wstępnego studium wykonalności projektu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor (NBHC), który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji w UE.

Przygotowania trwają od wiosny

W dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Project of Common Interest – PCI), na której znajduje się Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. W pierwszej fazie przedsięwzięcia, do którego operatorzy sześciu krajów przystąpili wiosną tego roku, skoncentrowano się na aspektach technicznych, legislacyjnych oraz gospodarczych. W raporcie wskazano na potencjał państw położonych nad Bałtykiem w zakresie produkcji ekologicznego wodoru powstałego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tj. słonecznej i wiatrowej. – W Finlandii jest doskonały system przesyłu energii i odgrywamy w projekcie kluczową rolę, a kraje UE położone nad Bałtykiem mają duże doświadczenie w infrastrukturalnej współpracy regionalnej, w tym w zakresie przesyłu gazu czy energii elektrycznej –  powiedział dyrektor Gasgrid Olli Sipila.

Operatorzy z sześciu państw

–  Projekt Nordic-Baltic Hydrogen Corridor określany jest przez ekspertów, jako jeden z najbardziej perspektywicznych w Europie. Jest on postrzegany jako znaczący element wsparcia transformacji energetycznej. W Polsce jesteśmy dopiero na wczesnym etapie tworzenia się rynku wodoru, ale chcemy aktywnie brać udział w międzynarodowych inicjatywach służących jego powstaniu i funkcjonowaniu w przyszłości. Podpisane porozumienie z naszymi bałtyckimi partnerami umożliwi prowadzenie skoordynowanych działań w tym kierunku –  powiedział Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM.

Budowa korytarza wodorowego wpisuje się w transformację energetyczną i dekarbonizację unijnej gospodarki, w której wodór będzie jednym z kluczowych paliw. Oprócz Gasgrid Finland w projekt zaangażowani są operatorzy: Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski i ONTRAS z Niemiec.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024