Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ochrona żółwi błotnych w woj. łódzkim

Ochrona żółwi błotnych w woj. łódzkim
pap/jw
22.10.2024, o godz. 11:23
czas czytania: około 2 minut
0

Uznawany za gatunek wymarły na terenie woj. łódzkiego żółw błotny Emys orbicularis L. ma powrócić m.in. do Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego za sprawą programu reintrodukcji, koordynowanego przez Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie łódzkiego to wspólny, zaplanowany na kilka lat, projekt Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, które jest jego koordynatorem, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Monitoring i ochrona żółwia błotnego

Jak poinformowało łódzkie zoo, maleńkie żółwie błotne z gatunku Emys orbicularis L. dotarły właśnie do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego. Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach – z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania.

Żółwie błotne najlepiej czują się w podmokłym, trudno dostępnym terenie, bogatym w zbiorniki wodne. Takie warunki znajdą m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Każda z instytucji uczestniczących w programie zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych i pielęgnacyjnych oraz monitorowania żółwia błotnego i jego siedlisk.

Polska Czerwona Księga Zwierząt

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. W Łódzkiem uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Do wyginięcia żółwi błotnych przyczynił się człowiek, poprzez m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulację rzek. Przez lata żółw błotny był traktowany jako szkodnik; dawniej wykorzystywano go do przyrządzania dań postnych.

Zagrożeniem dla żółwi są również sprowadzone do Polski gatunki inwazyjne – drapieżniki takie jak jenot, szop pracz czy norka amerykańska oraz inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024