Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Zablokowana zasuwa i wyciek wody przez tamę na Jeziorze Bystrzyckim

Zablokowana zasuwa i wyciek wody przez tamę na Jeziorze Bystrzyckim
R.G.
04.12.2024, o godz. 13:50
czas czytania: około 2 minut
0

Poziom wody na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim obniżył się o kilka metrów. Woda cały czas przelewa się jednym spustem na tamie w Zagórzu Śląskim. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło w wyniku prac konserwatorskich podczas których podniesiono i opuszczono zasuwy w upustach. Niestety jedna z czterech zasuw się zablokowała i nie wróciła na swoje miejsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Awaria zapory na Jeziorze Bystrzyckim trwa już kilka dni. Pracownicy spółki Tauron Ekoenergia, do której należy obsługa tamy, podjęli działania zmierzające do rozwiązania problemu. Zablokowane urządzenie liczy sobie ponad 100 lat, a jego specyfika utrudnia zastosowanie standardowych procedur.

Specjalny element uszczelniający

Dla ustalenia właściwego sposobu działania przeprowadzono konsultacje eksperckie. Działania utrudnia też napór wody na upust, a sama naprawa będzie się odbywać pod wodą.

W rezultacie, w miejscu awarii, instalowany jest specjalny element uszczelniający o działaniu porównywalnym do ogromnego korka, którym zostanie uszczelnione miejsce wycieku. Akcja uszczelniania tamy zostanie przeprowadzana za kilka dni, gdy tylko konstrukcja uszczelniająca będzie gotowa. 

Specjaliści z Tauron Ekoenergia dodają, że powyższe rozwiązanie będzie miało charakter tymczasowy. Natomiast w momencie, gdy woda przestanie się przelewać przez zaporę, przyjdzie czas na właściwą naprawę zasuwy. 

Zbiornik wody pitnej 

Tamę w Zagórzu Śląskim wybudowano w 1917 roku. Postała po to, by chronić okolicę przed powodziami. Obiekt ma 44 metry wysokości. Długość korony tamy liczy sobie 230 metrów, a u podstawy mierzy 29 metrów grubości.

W wyniku budowy zapory w Zagórzu Śląskim powstał też sztuczny zbiornik wody nazywany Jeziorem Lubachowskim lub Jeziorem Bystrzyckim. Obecnie, Jezioro Bystrzyckie jest też zbiornikiem wody pitnej dla Dzierżoniowa, Bielawy i okolicznych gmin, spełnia także funkcje rekreacyjne. Jest ulubionym miejscem wypoczynku wielu mieszkańców regionu, zwłaszcza wałbrzyszan, wrocławian i świdniczan.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024