Urządzenie o mocy 2MW pozwoli wykorzystać ciepło geotermalne z wód dołowych kopalni Mysłowice-Wesoła. Pompa ciepła zostanie zamontowana w budynku na terenie dzierżawionym od kopalni.
Lokalizację tę wybrano z uwagi na bliskie sąsiedztwo rurociągów wody dołowej, sieci cieplnej, rozdzielni elektrycznej o odpowiednim napięciu, a także wolną przestrzeń pod budowę instalacji. Przy czym, źródło ciepła stanowić będzie woda o temperaturze około 25oC wypompowywana z poziomu 655 m.
Pompa ciepła woda-woda
Jak informuje PGG, pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje energię cieplną zawartą w wodzie dołowej stanowiącej źródło ciepła. Tego rodzaju proces rozpoczyna się od pobrania energii z dolnego źródła w parowniku, gdzie specjalny “czynnik roboczy” pochłania ciepło z wody. “Czynnik roboczy”, pod wpływem sprężenia w sprężarce, osiąga wysoką temperaturę i ciśnienie, a następnie w skraplaczu przekazuje zgromadzoną energię cieplną do wody sieciowej, która trafia do systemu grzewczego.
Po oddaniu ciepła “czynnik roboczy” rozpręża się, a cykl zaczyna się od nowa. Pompa ciepła pozwala na przepływ energii ze źródła o niższej temperaturze do źródła o wyższej temperaturze. Woda dołowa stanowi niskotemperaturowe źródło energii geotermalnej i jest odnawialnym źródłem energii.
Zgodnie z założeniami zielonej transformacji
– Przyświeca nam idea społecznej odpowiedzialności biznesu, stąd też tego rodzaju pionierska współpraca – podkreśla Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej. – Projekt ten zgodny jest również z założeniami europejskiej zielonej transformacji. I co jest dla naszej spółki bardzo ważne, dzięki jego realizacji będziemy mogli, w znaczący sposób, obniżyć zapotrzebowanie na energię, która musiałaby być pozyskana z innych źródeł.
Strony umowy ustalą teraz zasadnicze kierunki i plan współpracy dotyczącej budowy instalacji niskotemperaturowej energii geotermalnej w kopalni.
Redukcja emisji i odejście od węgla
– Zgodnie z naszą strategią działania, w perspektywie czasowej do 2029 roku, dążymy do redukcji emisji zanieczyszczeń i odejścia od węgla w produkcji ciepła – wyjaśnia Konrad Borowski, prezes Dalkii Polska Energia S.A. – A najbardziej ekologiczna energia, to ta niezmarnowana, dlatego wykorzystywanie ciepła odpadowego lub z odnawialnych źródeł energii (OZE), powinno stawać się coraz powszechniejsze. Nasza spółka chce promować i wykorzystywać tego rodzaju rozwiązanie, by móc dostarczać naszym klientom ciepło o jak najniższym śladzie węglowym.
Dodajmy, że realizacja wyżej opisanej inwestycji pozwoli Dalkii i PGG spełnić kryteria efektywności systemów ciepłowniczych zgodnie z aktualizacją przepisów unijnej Dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (EED).
Rocznie 1319 ton CO2 mniej
Inwestycja pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 1319 ton rocznie i przyniesie oszczędność energii końcowej rzędu 5260 MWh w tym samym czasie. Instalacja ma być oddana do użytku w trzecim kwartale 2026 roku.
Komentarze (0)