Kluczowy rozwój infrastruktury
Eksperci instytutu powołali się na analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), z których wynika, że w 2024 r. aż 1650 GW projektów fotowoltaicznych i wiatrowych na zaawansowanym etapie rozwoju oczekiwało na przyłączenie do sieci.
– Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w raporcie z monitorowania europejskiego rynku energii wskazuje na liczne opóźnienia w samej Europie – w 2024 r. aż 63 proc. projektów rozwoju sieci było opóźnionych – dodali eksperci.
Jak podał PIE suma globalnych inwestycji w rozwój sieci przesyłowych osiągnęła w 2023 r. 140 mld dol. – Coraz więcej państw traktuje rozwój tej infrastruktury jako kluczowy element swoich strategii energetycznych. Rozwój sieci oznacza coraz wyższe ceny komponentów – zauważyli.
Opóźnione pozwolenia i dostawy kabli
Poinformowali, że koszt kabli elektroenergetycznych wzrósł dwukrotnie od 2019 r., a ceny transformatorów o 75 proc. – Choć czas uzyskiwania pozwoleń pozostaje główną przyczyną opóźnień w rozwoju sieci, to coraz istotniejszym wyzwaniem są wąskie gardła w łańcuchach dostaw kabli, transformatorów i innych komponentów – wskazali eksperci.
Podkreślili, że wiodący producenci w gospodarkach rozwiniętych zadeklarowali już swoje maksymalne moce produkcyjne do 2029 r. Dodali, że badanie MAE wykazało, że w latach 2021-2024 średni czas realizacji zamówień na kable i duże transformatory mocy wzrósł niemal dwukrotnie.
Priorytet produkcji komponentów dla sieci przesyłowych
PIE na łamach Tygodnika Gospodarczego przypomniał, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) szacują, że w latach 2025-2034 na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowej przeznaczą 64 mld zł. Wskazał, że część inwestycji realizowanych przez PSE związana jest z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i planowaną inwestycją w elektrownię jądrową – również na północy.
W latach 2025-2034 ma powstać 6448 km nowych linii przesyłowych, podczas gdy 802 km mają być wyłączone z eksploatacji. PIE dodał, że innym kluczowym działaniem jest modernizacja istniejących linii 220 kV i 400 kV na łącznej długości 3204 km.
– Obserwowane w skali globalnej wąskie gardła w dostawach dla Operatorów Systemów Przesyłowych oraz odbudowa elektroenergetyczna Ukrainy i jej pogłębiająca się integracja z systemem Europy kontynentalnej mogą również stanowić dodatkowe wyzwania w realizacji polskich planów rozwoju sieci – ocenili eksperci. Ich zdaniem odpowiedzią na te ryzyka powinna być “priorytetyzacja” rozwoju sektorów produkujących komponenty dla sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w Polsce i Europie.
Komentarze (0)