Susza, susza i jeszcze raz susza… Tak zwykle wygląda życie drzew miejskich. Każdy kolejny rok pokazuje nam, że nie ma co liczyć na sprzyjające drzewom warunki pogodowe. Opadów jest jak na lekarstwo, a każdy kolejny sezon jest niczym dzień świstaka – stale powtarza się ten sam schemat, który wciąż zaskakuje tych odpowiedzialnych za drzewa.

Bez stanowczych działań trudno mówić o przyszłości miejskich zadrzewień, dlatego tak ważna jest zarówno świadomość problemu, jak i wiedza oraz podjęcie działania. Bez wody nowo posadzonym drzewom jest naprawdę trudno. A co, jeśli podlewamy, ale niewłaściwie?

Nie jest łatwo

Woda to podstawa w trudnych warunkach miejskich, gdzie jej deficyt jest jednym z głównych problemów – zwłaszcza dla młodych drzew. Należy jednak zacząć od początku, a więc od momentu sadzenia drzewa. Przyjmuje się, że szkółkowane drzewo wraz z ostatnim wykopaniem poprzedzającym zabalotowanie zachowuje ok. 5% wytworzonych w trakcie produkcji korzeni. Ta nieznaczna liczba tych, które rozwinęły się w obrębie bryły korzeniowej, będzie po posadzeniu odpowiedzialna za pobieranie wody i utrzymanie drzewa przy życiu. Regeneracja uszkodzonego w wyniku przesadzania systemu korzeniowego zajmuje trochę czasu – ok. 7 tygodni potrzeba na wykształcenie nowych korzeni, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?