Choć dyrektywa SUP od tego roku wymaga używania 25% recyklatu we wprowadzanych na rynek butelkach PET, to sytuacja recyklerów wciąż jest dramatyczna. Między innymi przez niskie ceny ropy naftowej nadal bardziej opłaca się płacić kary i kupować wyłącznie surowiec pierwotny niż wybrać surowiec wtórny.  Od 1 października br. w Polsce obowiązuje system kaucyjny, natomiast już od 1 stycznia 2026 r. planowane jest wejście w życie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Następne w kolejce są przepisy rozporządzenia PPWR. Oznacza to, że branża gospodarki odpadami, w tym recyklerzy, funkcjonuje obecnie w okresie intensywnych i znaczących zmian legislacyjnych, które ukształtują nowy system gospodarowania odpadami na wiele lat. To przełomowy moment, w którym kształtuje się nowa konstrukcja systemu gospodarowania odpadami w Polsce, z istotnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców na każdym etapie łańcucha wartości: od producentów/wprowadzających produkty w opakowaniach po zakłady recyklingu. 

Prawo pomaga…

W tym dynamicznym otoczeniu szczególnie warto przyjrzeć się generalnie sytuacji recyklerów, a zwłaszcza recyklerów tworzyw sztucznych PET, którzy – mimo rosnącego znaczenia tworzyw wtórnych – borykają się z realnymi problemami rynkowymi, związanymi m.in. z wysokimi kosztami produkcji recyklatu oraz spadającym popytem na sur...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?