Pojemniki ze szkodliwymi substancjami w Puszczy Kozienickiej. Są wyniki badań

Pojemniki ze szkodliwymi substancjami w Puszczy Kozienickiej. Są wyniki badań
MŁ/PAP
16.03.2023, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Niebezpieczne dla środowiska substancje chemiczne, m.in. aceton, odkryto w próbkach pobranych z pojemników, które ktoś porzucił w Puszczy Kozienickiej w gm. Pionki (Mazowieckie) – poinformował PAP w środę rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Artur Brandysiewicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W lutym – jak informowała policja – na drodze leśnej w okolicach miejscowości Augustów, gm. Pionki, w samym środku Puszczy Kozienickiej, straż leśna znalazła 65 pojemników o pojemności 20 litrów z nieustaloną substancją. Kanistry miały widoczne ślady użytkowania, ale nie stwierdzono widocznych śladów rozszczelnień.

Z etykiet wynikało, że w środku mogą być szkodliwe dla środowiska chemikalia, głównie rozpuszczalniki i silne odtłuszczacze. Kilka dni później próbki substancji zostały pobrane do specjalistycznej analizy. W środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował PAP o ich wynikach.

Aceton i…

“W jednej z próbek ujawniono występowanie acetonu” – przekazał rzecznik instytucji. Zaznaczył, że aceton to łatwopalny organiczny związek znany jako rozpuszczalnik. Wykorzystuje się go m.in. podczas produkcji leków, środków czyszczących, lakierów, barwników i farb. Działa drażniąco na oczy. Może wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy.

…niezidentyfikowane substancje

W pozostałych pięciu próbkach nie zidentyfikowano żadnych substancji, co – według rzecznika – nie świadczy o ich braku. “Wynik: nie zidentyfikowano świadczy o tym, że zawartość próbki stanowi mieszanina różnych związków chemicznych, przy jednoczesnym braku substancji dominującej (powyżej 40 proc.), co uniemożliwia dokonanie prawidłowego oznaczenia” – wyjaśnił przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Brandysiewicz wskazał, że zapach pochodzący z otwartych pojemników świadczy jednak o zawartości w nich rozpuszczalników organicznych, co znajduje zresztą potwierdzenie w próbce zidentyfikowanej.

Zawiadomienie do prokuratury

WIOŚ w Warszawie zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Zwoleniu (Mazowieckie) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z porzuceniem w Puszczy Kozienickiej pojemników z nieznaną substancją.

Śledczy prowadzą postępowanie w kierunku art. 183 Kodeksu karnego, który brzmi: “kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

WIOŚ zwrócił się także do wójta gminy Pionki o zobowiązanie posiadacza odpadów do usunięcia ich z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024