Akcja deratyzacyjna
Deratyzacja to obowiązek prawny, koordynowany przez jednostkę samorządu terytorialnego wobec właścicieli i zarządców nieruchomości. Intencja ustawodawcy, mająca na celu kontrolę populacji szkodników, wynika wprost z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wrzesień i październik to zatem czas, gdy gminy organizują jesienną akcję deratyzacyjną.
Aktem prawnym zobowiązującym do przeprowadzenia zabiegów ograniczających liczebność szczurów i myszy w miastach jest Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W art. 22 ust. 1 mówi ona, że „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki. Harmonogram oraz obszar określa prawo lokalne na szczeblu gminnym”.
Deratyzacja pozwala stłumić problem
Szacuje się, że na terenie Polski może żyć nawet 20 milionów szczurów. Najwięcej w miastach takich jak Wrocław i Szczecin czy w Trójmieście, które charakteryzują się licznymi kanałami. Prawdopodobnie nie ma w kraju miejscowości, która nie m...