




Tarnów szykuje się do dużej modernizacji swojej oczyszczalni ścieków. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, projekt otrzyma dotację w wysokości ponad 26 mln 874 tys. zł w ramach unijnego programu FENX.01.03.
Łącznie ok. 104 mln zł dotacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska trafi do czterech samorządów woj. śląskiego na usunięcie niebezpiecznych odpadów. Środki, które umożliwią rozpoczęcie w tym roku prac, otrzymają Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Szczekociny i Mykanów.
Ocieplenie, które obserwujemy w ostatnich latach, wpływa na zmiany w zjawiskach lodowych występujących na polskich rzekach i jeziorach. Z biegiem czasu stopniowo zanika pokrywa lodowa na wielu zbiornikach wodnych, szczególnie w rejonach, które wcześniej charakteryzowały się większą obecnością lodu.
Prof. Janusz Zaleski poinformował, że w „Programie redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” rozpatrywanych jest łącznie 20 lokalizacji zbiorników retencyjnych. Dla samej zlewni Białej Lądeckiej przewidziano sześć wariantów.
Od kwietnia mieszkańcy Olsztyna zapłacą więcej za odbiór odpadów. Stawki wzrosną o 20 procent, co oznacza, że nowa opłata wyniesie 11,70 zł za każdy metr sześcienny zużytej wody. Dotychczasowa stawka wynosiła 9,80 zł.











