1 / 8

Znany na cały świecie architekt Stefano Boeri przedstawił projekt wielofunkcyjnego kompleksu w Tiranie, stolicy Albanii. “Blloku Cube” o niekonwencjonalej elewacji będzie pierwszym budynkiem Boeri w tym mieście.

Nowy budynek w Tiranie, zaprojektowany przez Stefano Boeri i jego pracownię zapewni szereg funkcji – mieszkalną, handlową, biurową. Na dachu powstanie restauracja. Charaktyerystyczna cecha projektu to jego warstwowa elewacja, która nie tylko nadaje budynkowi poczucie tożsamości, ale także pomaga w poprawie wymiany cieplnej i doświetleniu wnętrza.

System podwójnej elewacji składa się z ściany osłonowej, czyli szklanej fasady zapewniającej odpowiednią izolację oraz zewnętrznej powłoki z anodyzowanego aluminium. Ten system ekranowania jest tak skonstruowany, że zastosowane kwadratowe i trójkątne moduły wykonane z aluminium zasłaniają światło tylko na połowie powierzchni elewacji.

– Rezultatem jest żywa i opalizująca powierzchnia złożona z aluminiowych elementów bawiących się światłem słonecznym, które tworzą odbicia w różnych odcieniach – wyjaśnia Stefano Boeri. – Każdy z małych metalowych żagli tworzących elewację jest zorientowany w innym kierunku, aby filtrować światło słoneczne i zapewniać optymalne, naturalne oświetlenie.

– To szczególne rozwiązanie elewacyjne, zaprojektowane specjalnie dla naszego pierwszego albańskiego projektu, odgrywa kluczową rolę w definiowaniu wyjątkowości budynku i przyczynia się do podkreślania jego znaczenia jako nowego symbolu tej dzielnicy miasta – dodaje Francesca Cesa Bianchi, dyrektor projektu w Stefano Boeri Architetti.

Budynek, który jest już w budowie, wchodzi w skład projektu “Tirana 2030”. To nowy plan urbanistyczny dla albańskiej stolicy, zakładający m.in. budowę trzech szkół, które mają stać się nowymi ośrodkami działalności społecznej i kulturalnej w północno-zachodniej części miasta.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj