Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Andrzej Duda: powstanie ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy

Andrzej Duda: powstanie ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy
jwo/PAP
21.05.2020, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
1

Powstanie specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy i ułatwi rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej; nad projektem pracuje Kancelaria Prezydenta z czterema resortami, w tym ministerstwami: gospodarki morskiej i resortem rolnictwa - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Prezydent wystąpił w środę na konferencji prasowej w miejscowości Kamionna razem z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Mówił o dotkliwym problemie suszy, która od dłuższego czasu występuje w Polsce. Podkreślił, że występujące ostatnio deszcze majowe “podratowały sytuację” w kraju, ale w żaden sposób nie rozwiązały problemu.

– Dlatego zdecydowaliśmy, że zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać ten poważny w tej chwili problem hydrologiczny. Wielokrotnie mówiliśmy, że poziom wody retencjonowanej w Polsce, to jest ok. 6,5 proc.; tyle wody podlega w Polsce retencji, podczas gdy np. w takiej Hiszpanii, to jest 45 proc. wody. Ta różnica jest tutaj ogromna – powiedział Andrzej Duda.

– Chcielibyśmy, żeby w perspektywie do 2027 r. przynajmniej zwiększyć ten poziom wody retencjonowanej w naszym kraju do 15 proc. Byłby to niezły wynik, ale to wymaga bardzo wielu działań i ogromnych nakładów w najbliższym czasie. To właśnie dlatego na ten program retencji zostało przeznaczone na najbliższe lata 12 mld zł. I po to, by poprawić sytuację nawodnienia terenów rolniczych przeznaczono w ciągu najbliższych trzech lat 154 mln zł, a tylko w tym roku 60 mln zł na modernizację i budowę urządzeń w ramach tzw. małej retencji – mówił prezydent.

Podkreślił, że w ramach tych 12 mld zł przewidziano środki na tzw. wielką retencję, ale także i na mniejsze, lokalne działania małych spółek wodnych. Jak zaznaczył, jedna z nich istnieje i działa dobrze na okolicznych terenach.

Prezydent powiedział, że chce, aby za sprawą nowej ustawy wprowadzono “cały szereg działań ułatwiających rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej”.

– To jest specustawa, nad którą pracuje w tej chwili Kancelaria Prezydenta wspólnie z czterema resortami, z których wiodący jest resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ale duży udział w niej ma także resort rolnictwa – zaznaczył Andrzej Duda.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


gutzyg

Komentarz #63807 dodany 2020-05-28 17:26:33

Panie prezydencie to co nazywacie ustawą to już od lat jest opisywane i planowane i nie realizowane .Przy retencji pomagajcie wszystkim nie tylko rolnikom lecz wszystkim obywatelom ,spiętrzając cieki twórzcie zbiorniki w korycie jako magazyny energii .Zaprzęgnięta woda do obracania kołami napędzi podstawione pod strumieniem generatory prądu a niepotrzebne węglowe elektrownie i trakcje przesyłowe złomować.Na każdym kilometrze sredniego cieku jedna regionalna elektrowienka zaspokoi potrzeby mieszkańców ,a Jeśli nie wiecie co i jak i w jaki sposób wykonać te ustrojstwo ,pomogę w realizacji.

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024