Apel o konsultacje dotyczące KPEiK

Apel o konsultacje dotyczące KPEiK
KK
18.07.2024, o godz. 9:04
czas czytania: około 3 minut
0

List otwarty, w którym Lewiatan i ponad 30 organizacji apeluje do MKiŚ o pilne konsultacje dot. aktualizacji Krajowego Planu Energii i Klimatu, przypominając, że termin aktualizacji KPEiK minął 30 czerwca br. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace dotyczące odbioru prognoz w scenariuszu aktywnych działań rządu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ponad 30 organizacji zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przeprowadzenie konsultacji publicznych w sprawie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu, które nie zostały zakończone do terminu 30 czerwca br.

List otwarty został skierowany do minister Pauliny Hennig-Kloski, w którym zaznaczono, że Polska potrzebuje przyspieszenia transformacji energetycznej w sposób odpowiedzialny społecznie. Konieczne jest uruchomienie rzetelnego procesu konsultacji publicznych, uwzględniającego ambitny scenariusz WAM. Sygnatariusze listu podkreślili również, że konieczne jest przestrzeganie przepisów prawa UE i Konwencji z Aarhus dotyczących konsultacji publicznych.

Opóźnienie

– Pomimo wyznaczenia w art. 14 ust. 2 ww. rozporządzenia daty 30 czerwca 2024 r. jako ostatecznego terminu przedłożenia tego dokumentu Komisji Europejskiej, nasz kraj nie wywiązał się z tego obowiązku. Powstałe opóźnienie nie może być jednak powodem pominięcia konsultacji publicznych ani przeprowadzenia ich w sposób fasadowy – ocenili sygnatariusze listu.

W liście zauważono, że Polska jest jedynym państwem UE, które nie przygotowało długoterminowej strategii dotyczącej neutralności klimatycznej do 2050 r. Aktualizacja Krajowego Planu do 2030 r. zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. w stosunku do 1990 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w różnych sektorach gospodarki. 

– Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz budowy gospodarki neutralnej klimatycznie w sposób odpowiedzialny społecznie. Odpowiednio zaprojektowane działania wzmocnią nasze bezpieczeństwo i długookresową odporność na szoki klimatyczne, społeczne i gospodarcze. Przygotowanie skutecznej odpowiedzi na te bezprecedensowe wyzwania wymaga uwzględnienia perspektyw wszystkich sektorów oraz grup społecznych – zaznaczyli autorzy listu.

Proponowane terminy

Wiceminister klimatu i środowiska poinformował, że KPEiK trafi do konsultacji zewnętrznych pod koniec sierpnia, a na zgłaszanie uwag przewidziano 30 dni. Konieczne jest opracowanie skutecznej strategii, która uwzględni perspektywy wszystkich sektorów gospodarki i grup społecznych. Aktualizacja KPEiK nie powinna być traktowana jedynie formalnie, ale jako szansa na uporządkowanie transformacji energetycznej w Polsce.
Krajowy plan Energii i Klimatu jest kluczowym dokumentem dla polskiej gospodarki, zwłaszcza dla sektora energetycznego w kontekście transformacji energetycznej. Polska wysłała do KE wstępną wersję aktualizacji KPEiK, zakładając redukcję emisji o 35% do 2030 r. Planuje osiągnięcie 29,8% udziału OZE w zużyciu energii brutto i udział OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 50,1%. Sektor ciepłownictwa ma przewidziany udział OZE na poziomie 32,1%, a w transporcie – 17,7%.

Komentarz MKiŚ

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało redakcji Portalu Komunalnego, że zważywszy na wymagania z unijnego rozporządzenia 2018/1999 ws. zarządzania unią energetyczną, zakres zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu jest bardzo szeroki, co wpływa na czasochłonność i rozbudowany zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia we współpracy z różnymi resortami i instytucjami. Obecnie tylko 5 z 27 państw członkowskich UE przekazało krajowe plany do KE, co świadczy o skali wyzwań systemowych, z którymi mierzy się wiele krajów.

Wpływ na zakres prac nad projektem aktualizacji KPEiK miały także wyzwania w implementacji nowych celów i wymagań nakładanych na państwa członkowskie UE w wyniku przyjętych w ostatnim czasie zmian w unijnej legislacji. Jedne z kluczowych elementów pakietu Fit for 55, które mają istotne znaczenie dla zawartości aKPEiK (np. EED czy REDIII), zostały zatwierdzone w II poł. 2023 r. i obecnie trwają przygotowania do ich wdrożenia.

Określenie nowych celów krajowych i wkładów do celów UE wymaga zarówno analiz prognostycznych, jak również weryfikacji i uzupełnienia polityk i działań. Określanie krajowych celów musi opierać się na rzetelnych analizach prognostycznych, dlatego opracowanie aKPEiK bez podstawy analitycznej wiązałoby się z ryzykiem określenia celów niemożliwych do realizacji lub nieadekwatnych do oczekiwań. Obecnie prowadzimy prace dot. odbioru prognoz w scenariuszu aktywnych działań rządu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024