Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Aplikacja wyliczy, ile wody potrzebuje drzewo. Czy to pomoże w walce z suszą?

Aplikacja wyliczy, ile wody potrzebuje drzewo. Czy to pomoże w walce z suszą?
20.05.2020, o godz. 12:37
czas czytania: około 2 minut
0

Pracownicy zarządu zieleni miejskiej pielęgnujący zieleń zakładają przy wybranych drzewach w Krakowie specjalne worki nawadniające, które na bieżąco są uzupełniane określoną ilością wody. Wszystko w ramach pilotażowego projektu LIFE Urbangreen mającego przeciwdziałać zmianom klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Projekt opiera się na wytycznych przygotowanych przez prof. Alessio Finiego z Uniwersytetu Mediolańskiego. Dojrzałe drzewa wspierane są 75 litrami wody, natomiast małe drzewka 40 litrami raz na dwa tygodnie.

W przyszłości ilość dostarczonej wody będzie obliczana indywidualnie dla każdego drzewa przez aplikację wdrażaną w trakcie projektu. Aplikacja będzie wyliczać odpowiednią ilość wody, aby łagodzić stres związany z suszą i zapobiegać chorobom. W celu ograniczenia ilości zużywanej wody, pracownicy ZZM nie będą dostarczać jej dokładnie tyle, ile drzewo potrzebuje, a jedynie tyle, ile jest niezbędne do przeżycia.

Sukcesywnie na obszarach pilotażowych w Krakowie przeprowadzane jest również tzw. Mulczowanie (koszenie połączone z rozdrabnianiem powierzchni gleby). Zrębki z drzew liściastych z dodatkiem kory sosny wysypywane są na wysokość ok 5 – 10 cm w obrębie 1 metra od drzewa. Przefermentowane zrębki nawożą, pomagają zatrzymać wilgoć oraz stanowią ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami korzeni.

Pracownicy ZZM w Krakowie zakładają przy wybranych drzewach specjalne worki nawadniające (fot. ZZM Kraków)

Efektem prac w ramach LIFE Urbangreen ma być powstanie innowacyjnej platformy technologicznej usprawniającej zarządzanie terenami zieleni w celu lepszej adaptacji do zmian klimatu. Jako miasta pilotażowe wybrano dwa miasta – Rimini we Włoszech i Kraków.

Dlaczego Kraków? W Krakowie zaobserwowano różne warunki klimatyczne w centrum i na peryferiach miasta. W mieście efekt miejskiej wyspy ciepła powoduje średnią różnicę temperatury powietrza około 1,2°C, która może sporadycznie osiągnąć 5 – 7°C, dodatkowo opady deszczu są częstsze w centrum niż na peryferiach. Kolejnym argumentem, który brano pod uwagę w przypadku Krakowa były nawalne opady deszczu.

Od początku 2000 r. silne ulewy powodowały powodzie w mieście, uszkodzenia dachów lub trakcji linii tramwajowych i straty w rolnictwie (błoto, niszczenie upraw), powodując szkody w wysokości wielu milionów euro. Ostatnim argumentem który zakwalifikował Kraków do programu LIFE Urbangreen była kondycja zdrowotna drzew. Miejskie warunki mikroklimatyczne powodują ciągłe wstrząsy dla roślin i zieleni: drzewa w takich warunkach stresu rosną wolniej, chorują i często umierają lub szybciej starzeją się i wymagają ciągłej oceny stabilności drzewa w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Wszystko to sprawiło, że Kraków stał się miastem pilotażowym dla projektu. O szczegółach związanych z wdrażaniem działań związanych z LIFE Urbangreen w Krakowie będzie można dowiedzieć się więcej podczas webinarium “Utrzymanie zieleni w czasie suszy” już 29 maja.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024