Ok. 30 pracowników poznańskiego Aquanetu zostało objętych kwarantanną. W firmie pracował mąż i ojciec kobiet zarażonych koronawirusem. Do odwołania zamknięto również wszystkie punkty obsługi klienta.

W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” Paweł Chudziński, prezes spółki, powiedział, że kwarantannie poddane zostały wszystkie osoby, które pracowały z mężem zarażonej kobiety.

Kwarantanna i praca zdalna

– Wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z tym pracownikiem nie przychodzą do pracy. Dotyczy to kogokolwiek, kto znajdował się w jego pobliżu. Są to pracownicy Aquanetu, firmy ochroniarskiej, spółki Terlan. Od czwartku wszyscy, którzy nie muszą, nie przychodzą do pracy – powiedział.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

W związku z zaistniałą sytuacją w firmie podjęto odpowiednie kroki. Agnieszka Kaczmarek z Aquanetu informuje, że część pracowników pracuje z domu, odwołano spotkania zewnętrzne oraz delegacje.

Zamknięto też wszystkie punkty obsługi klienta – klienci mogą kontaktować z firmą wyłącznie e-mailowo lub poprzez elektroniczny system. W najbliższym czasie nie będą również realizowane odczyty wodomierzy w domach. Firma zapewnia, że obecna sytuacja nie wpłynie na ciągłość dostawy wody.

Koronawirus a ścieki. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko?

Środki ostrożności w branży wod-kan

Warto przypomnieć, że 9 marca Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wydała komunikat dotyczący koronawirusa dla branży wod-kan. W komunikacie tym IGWP, opierając się na danych Amerykańskiej Federacji Środowiska Wodnego (Water Environmental Federation) informuje, że koronawirus, podobnie jak inne wirusy, może występować w ściekach, a zarażenie poprzez kontakt z fekaliami jest możliwy. Jednocześnie podkreśla, że standardowe praktyki dezynfekcyjne i chlorowanie ścieków są wystarczające do wyeliminowania wirusa pod warunkiem, że kontrolowane jest, czy nie wyczerpał się wolny chlor.

Badania nad innymi koronawirusami wykazały, że mogą one przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni. 2019-nCoV można unieszkodliwić w ciągu minuty używając do dezynfekcji 62-71% etanol, 0,5% nadtlenek wodoru lub 0,1% podchloryn sodu. Środki biobójcze takie jak 0,05-0,2% chlorek benzalkonium i 0,02% diglukonian chlorheksydyny są mniej skuteczne.

W przypadku bezpośredniego kontaktu pracownika ze ściekami zalecane jest dokładne umycie rąk, uszkodzonych części skóry i oczu (jeśli miały kontakt z nieczystościami) wodą i mydłem ora dezynfekcja ubrania roboczego. Przestrzeganie środków ostrożności jest niezwykle istotne w walce z koronawirusem.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj