Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Awaria kolektora oczyszczalni w Warszawie. Nieczystości płyną do Wisły

Awaria kolektora oczyszczalni w Warszawie. Nieczystości płyną do Wisły
mat
28.08.2019, o godz. 15:22
czas czytania: około 2 minut
0

Do awarii doszło w środę w godzinach porannych. Uszkodzony został kolektor przesyłający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. MPWiK podjęło decyzję o kontrolowanym zrzucie ścieków do Wisły, aby opróżnić uszkodzony rurociąg. Prezydent uspokaja - woda w stołecznych kranach nie została zanieczyszczona – jest zdatna do picia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sytuacja jest na tyle poważna, że zwołano sztab kryzysowy, w którym wzięli udział m.in. prezydent Rafał Trzaskowski oraz Renata Tomusiak, prezes stołecznego MPWiK.

Jak wyjaśnia prezydent Trzaskowski: – Dzisiaj w godzinach porannych mieliśmy do czynienia z awarią kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka. W związku z tym zarząd MPWiK podjął rano decyzję, żeby dokonać kontrolowanego spustu ścieków do Wisły. Niestety tym samym wróciliśmy do sytuacji sprzed 2012 r. kiedy ta część ścieków była odprowadzana bezpośrednio do Wisły.

Prezydent uspokoił mieszkańców Warszawy, że woda w mieście jest zdatna do picia. – To miejsce, w którym nastąpił zrzut ścieków jest poniżej wszystkich źródeł poboru wody dla Warszawy dlatego woda w kranach jest w pełni bezpieczna – mówił.

W oświadczeniu opublikowanym przez stołeczne MPWiK czytamy, że sztab kryzysowy spółki, we współpracy z właścicielem, podejmuje działania w celu jak najszybszego przywrócenia funkcji obiektu. Prace są prowadzone we współpracy z projektantem układu przesyłowego i ekspertami z Politechniki Warszawskiej. Proces naprawczy jest objęty najwyższym priorytetem działania. Spółka podejmuje intensywne działania dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań pod względem bezpieczeństwa, technicznym oraz aspektów środowiskowych.

W tej chwili trwa ocena na ile awaria jest poważna. Prezydent wyjaśnił, że aby tego dokonać kolektor został opróżniony i oczyszczony. Skutki awarii są badane nie tylko pod względem Warszawy ale i dalszego biegu Wisły.

O awarii zostały poinformowane wszystkie miasta, które mogą mieć problem z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę pitną. Za kilkadziesiąt godzin zanieczyszczenia dotrą do Płocka.

Jutro odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024