W sobotę doszło do awarii zbiornika ścieków w przepompowni w Jaworznie (woj. śląskie). Nieczystości czasowo przekierowano do rzeki Przemsza. Sytuację udało się opanować już w niedzielę – uszkodzenie zakorkowano, a ścieki transportowane są beczkowozami do oczyszczalni. Trwa analiza i naprawa awarii.

Obecnie ruszyła naprawa zbiornika głównego przepompowni ścieków. Na poniedziałek zaplanowano m.in. wymianę części armatury oraz rozpoczęto kompletowanie materiałów stalowych. We wtorek, jeśli nic się nie zmieni, przewidziane zostały prace spawalnicze.

Weekendowa awaria

Do rozszczelnienia zbiornika przepompowni ścieków przy ul. Batorego doszło w sobotę, 14 września.

Służby techniczne Wodociągów Jaworzno zaczęły działać zaraz po otrzymaniu pierwszego sygnału, aby przywrócić normalną pracę obiektu. Udało się to dopiero w sobotę w późnych godzinach nocnych. Jednak po kilku godzinach pracy zbiornik uległ kolejnej awarii. W niedzielę wznowiono naprawę w komorze zbiornika i przekazano informację do publicznej wiadomości.

Jak informowały Wodociągi Jaworzno – warunki pracy, ze względu na specyfikę obiektu i materii w niej płynącej, są ciężkie. Na skutek awarii ścieki trafiające do przepompowni w sobotę zostały czasowo przekierowane przelewem burzowym do rzeki Przemsza.

Beczkowozy uratowały sytuację

W niedzielę rozpoczęto transport ścieków beczkowozami z pompowni Batory do oczyszczalni.

– Plan i założenie jest takie, aby znaczna część ścieków trafiła do beczek. Pozostała, niewielka część, jaka przepływać będzie przez przelew burzowy, będzie ozonowana. Tym samym informujemy, że powstała sytuacja nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Jaworzna oraz nie ma wpływu na jakość produkowanej przez Wodociągi Jaworzno wody – czytamy w komunikacie spółki wodociągowej.

– Na chwilę obecną nie ma potrzeby użycia ozonatorki, ponieważ nic nie trafia do rzeki, wszystko jest wywożone na oczyszczalnię. Natomiast gdyby nastąpiła potrzeba zrzucenia ścieków do Przemszy, to jesteśmy w stanie ozonować tak jak to było w Warszawie – mówi Sławomir Grucel, rzecznik wodociągów.

Koniec kryzysu w Warszawie? Wszystkie ścieki znów płyną do oczyszczalni

Czytaj więcej

Skomentuj