Awaria źródła ciepła ogrzewania sieciowego w Bytomiu i Zabrzu

Awaria źródła ciepła ogrzewania sieciowego w Bytomiu i Zabrzu
jwo/PAP
09.02.2021, o godz. 8:49
czas czytania: około 3 minut
1

Z powodu awarii nowego kotła w elektrociepłowni w Zabrzu wystąpią zakłócenia dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu – przekazały w poniedziałek wieczorem informację dostawcy ciepła, spółki Fortum Power and Heat Polska, bytomski i zabrzański magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ciepło ma być dostarczane bez przerwy, ale w mniejszej ilości; kaloryfery będą chłodniejsze – wynika z informacji Fortum. W nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę w regionie przewidywane są znaczne spadki temperatury: do minus 18-19 stopni Celsjusza.

“Jak informuje dostawca ciepła dla Bytomia i Zabrza – firma Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. – z powodu awarii nowego kotła na terenie elektrociepłowni w Zabrzu wystąpią zakłócenia dostaw ciepła na terenie Zabrza i Bytomia” – napisano w poniedziałek ok. godz. 20 na facebookowych profilach obydwu samorządów.

“Ciepło będzie dostarczane bez przerwy, ale w mniejszej ilości, a kaloryfery będą chłodniejsze. Kocioł jest na gwarancji, dlatego natychmiast skontaktowaliśmy się z jego producentem, który określi przewidywany czas naprawy. Za wszelkie niedogodności przepraszamy” – zacytowano w informacji rzecznika Fortum Power and Heat Polska Jacka Ławreckiego.

Bytomski samorząd podał też, że w związku z zakłóceniami dostaw ciepła, prezydent Bytomia zwołał na wtorek posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Z relacji mieszkańców obu miast, do których dostarczane jest ciepło z zabrzańskiej elektrociepłowni, przed godz. 21 zapowiadany spadek temperatury w sieci grzewczej nie był jeszcze odczuwalny.

Zakończona ponad dwa lata temu budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu trwała blisko 2,5 roku i kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu. Nowa elektrociepłownia zastąpiła wysłużone instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia w sezonie grzewczym 2019-2020 wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz – w kogeneracji – ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. Według informacji koncernu Fortum zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90 proc.

Innowacyjność zabrzańskiej instalacji wynika przede wszystkim z jej elastyczności paliwowej. Elektrociepłownia może być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, paliwem RDF (ang. Refuse Derived Fuel, czyli wyprodukowanym z odpadów nienadających się do ponownego użycia) oraz biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności.

W poprzednim sezonie grzewczym elektrociepłownia była w 40-proc. zasilana alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów; zapowiadano, że docelowo proporcje tego paliwa i węgla kamiennego mają wynosić po 50 proc.

Fortum koncentruje działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście (ponadto prowadzi działalność we Wrocławiu i Płocku; działa też na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


much

Komentarz #125886 dodany 2021-02-12 21:41:36

Fortum i nadal zimno, za ZEC Bytom jakoś awarii nie bywało.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024