1 / 2

Bank Nasadzeń Drzew to internetowa aplikacja mobilna stworzona na zlecenie Urzędu Miasta w Gdańsku, dzięki której użytkownicy mogą zupełnie za darmo “posadzić” drzewo na jednym z terenów zielonych w mieście.

BAND – Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko, korzystając z telefonu lub tabletu, wejść na stronę bandgdansk.com, wybrać lokalizację oraz preferowane gatunki drzew, a następnie podać swoje dane kontaktowe. Aplikacja oferuje do wyboru 14 różnych gatunków drzew i krzewów, takich jak m.in. dąb, głóg, dereń czy forsycja.

Gdzie można posadzić drzewo?

Po przesłaniu zgłoszenia, pracownicy Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego przystąpią do jego analizy i w ciągu kilku do kilkunastu dni (zależnie od liczby wniosków) skontaktują się z wnioskodawcą. Kluczową kwestią jest własność terenu oraz jego przewidywane przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Najprościej będzie posadzić drzewo na terenie należącym do miasta. Nasadzenia są możliwe także na ogólnodostępnych terenach prywatnych, jednak w tym przypadku konieczne będą dodatkowe formalności (np. pisemne zobowiązanie właściciela terenu do zachowania drzew przez przynajmniej 3 lata). Aplikacja automatycznie sprawdza własność wskazanego terenu dzięki udostępnieniu zbiorów w ramach projektu Otwarty Gdańsk.

Nasadzenia już jesienią

Proponowane tereny będą również analizowane pod kątem ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, uzbrojenia sieci podziemnych, warunków klimatycznych i glebowych czy zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami. Lokalizacje spełniające kryteria zostaną wpisane do Banku Nasadzeń Drzew i będą sukcesywnie zadrzewiane od jesieni 2015. Warto bowiem wiedzieć, że najlepszym czasem na nasadzenia jest wiosna i jesień, kiedy posadzone drzewo ma największą szansę ukorzenienia się.

Zgłaszający nic nie płaci

Co ważne, zgłaszający nie płacą za sadzone drzewa. Projekt finansowany jest ze środków Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który pozyskuje je m.in. od przedsiębiorców usuwających drzewa i krzewy w związku z prowadzonymi inwestycjami budowlanymi.

Aktualnie aplikacja dostępna jest przez stronę internetową z wszelkich urządzeń. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców, będzie dalej rozwijana oraz pojawią się aplikacje na Android, iOS i Windows.

gdansk

Czytaj więcej

Skomentuj