Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

BDO sparaliżowało urząd marszałkowski

BDO sparaliżowało urząd marszałkowski
23.01.2020, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
16

Wnioski do rejestracji w Bazie danych odpadowych (BDO) sparaliżowały działalność Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Mimo wytężonej pracy urzędników, weryfikacja wniosków może potrwać nawet do czerwca - informuje marszałek. - Ministerstwo Klimatu doprowadziło do kryzysu - ocenia Mieczysław Struk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W wyniku źle przygotowanych technicznie i chaotycznych prawnie działań Ministerstwa Klimatu (dawnego Ministerstwa Środowiska) przedsiębiorcy oraz urzędy marszałkowskie w całej Polsce zostały postawione w ekstremalnie trudnej sytuacji, która zagraża nie tylko działalności gospodarczej, ale nawet życiu i zdrowiu ludzi – informuje rzecznik UMWP Michał Piotrowski.

Tylko w grudniu do pomorskiego urzędu marszałkowskiego złożono ok. 20 tys. wniosków, które urzędnicy muszą teraz ręcznie wprowadzić do systemu. W UMWP obecnie zaangażowanych w to zadanie jest w sumie ponad trzydzieści osób (jeszcze w listopadzie było to siedem osób). W grudniu, w momencie eskalacji problemu, zostały otwarte dodatkowe punkty informacyjne, a urząd wydłużył godziny pracy.

“Żaden urząd nie był przygotowany”

– W tym miejscu możemy tylko przeprosić tych, którzy nie mogli się w tamtym okresie do nas dodzwonić lub bezskutecznie oczekiwali na odpowiedź na maila – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Żaden urząd marszałkowski nie był przygotowany na taką skalę wywołanego działaniami ministerstwa problemu – tłumaczy.

Zmiany w BDO przyjęte przez Sejm. Papierowa ewidencja jeszcze przez pół roku

Jak mówią urzędnicy, pracę utrudniają dodatkowo awarie systemu BDO. Nie działa wiele funkcji podstawowych, takich jak wprowadzanie wniosków aktualizacyjnych czy korygowanie wpisów. Przedsiębiorcy z kolei skarżą się, że utworzona na potrzeby BDO strona rejestru, nawet jeśli chwilowo działa, to jest trudna w obsłudze i mało przejrzysta – a od 1 stycznia muszą za jej pośrednictwem prowadzić całą ewidencję odpadów.

Ministerstwo doprowadziło do kryzysu

– Ministerstwo Klimatu, nie informując na czas przedsiębiorców o wymyślonych w zaciszu gabinetów przepisach, nie przeprowadzając szkoleń z wypełniania wniosku, zmieniając prawo „w locie” oraz udostępniając z 2-letnim opóźnieniem niedziałający prawidłowo system informatyczny, doprowadziło do kryzysu, z którego skutkami przedsiębiorcy i urzędy mogą się borykać jeszcze długie miesiące – ocenia Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Wnioski spływające do urzędu marszałkowskiego pocztą na kilka dni całkowicie sparaliżowały biuro podawcze. Zdarzało się, że w morzu wniosków, które listonosz dostarczał do urzędu w dużych workach, utykała też inna wpływająca korespondencja: dokumenty, umowy, faktury.

Pomorscy urzędnicy obliczają, że wprowadzenie do systemu i weryfikacja wszystkich złożonych w grudniu ubiegłego roku i przesłanych pocztą wniosków potrwa nawet do maja lub czerwca, zwłaszcza, że wiele z nich wymaga przeprowadzenia postępowań wyjaśniających, gdyż są niekompletne lub nieprawidłowo wypełnione.


Więcej informacji na temat obsługi systemu BDO podczas warsztatów Abrys: bdo.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (16)


Xx

Komentarz #38402 dodany 2020-01-23 10:28:36

BDO to jest jedno wielkie nieporozumienie, takiego chaosu w gospodarce odpadami to już dawno nie mieliśmy a "rewolucja śmieciowa" z 2013 roku to była pestka w porównaniu do tego co się dzisiaj dzieje. Do końca stycznia trzeba złożyć sprawozdania z odpadów komunalnych przez BDO a zakładka Sprawozdawczość nie działa. Od kilku dni strona nie chce się załadować, cały czas widnieje komunikat “ładuje” a załadować nie może. Jak ja mam zrobić te durne sprawozdania gdzie mam ich ok 12 do zrobienia w systemie, ktoś mi powie? Ja mam dość. BDO jest tak nie dopracowane że płakać się chce.


Śmieciejro

Komentarz #38407 dodany 2020-01-23 10:51:27

A można było zrobić to na początek dla odpadów niebezpiecznych, wprowadzić vacatio legis dla pozostałych, w tym czasie dopracować system i dać czas na rejestrację i poprawki... proste? ale nie dla naszych urzędniczyn.


Zniesmaczony

Komentarz #38408 dodany 2020-01-23 10:57:01

Podziękujmy raz jeszcze b. wiceministrowi ! Podarujmy mu jeszcze pińcet bukietów w podzięce za zasłużoną wieloletnią pracę i wkład ! Płakać się chce.. Każdy dostrzega problem! KAŻDY, tylko nie ustawodawca. Helloł? Słyszcie nas tam na górze?


niepokorny

Komentarz #38428 dodany 2020-01-23 13:19:06

Niestety publikacja czysto polityczna, niektóre urzędy marszałkowskie zachowują oportunistycznie, można by porównać temat do rozliczenia podatkowego za rok i płakać, że większość podatników składa PIT na ostatni dzień, warto zauważyć, że termin rejestracji do systemu BDO dawno minął, Panu Marszałkowi chyba się coś pomyliło, niestety mamy jakąś epidemię działań destrukcyjnych

Don Daro

Komentarz #38431 dodany 2020-01-23 16:32:14

niepokorny napisał/a:

Niestety publikacja czysto polityczna, niektóre urzędy marszałkowskie zachowują oportunistycznie, można by porównać temat do rozliczenia podatkowego za rok i płakać, że większość podatników składa PIT na ostatni dzień, warto zauważyć,...

wygląda na to, że nie wiele wiesz o tym problemie. Tu Marszałek ma 100% racji

Mm

Komentarz #38429 dodany 2020-01-23 13:57:59

niepokorny napisał/a:

Niestety publikacja czysto polityczna, niektóre urzędy marszałkowskie zachowują oportunistycznie, można by porównać temat do rozliczenia podatkowego za rok i płakać, że większość podatników składa PIT na ostatni dzień, warto zauważyć,...

Co nie zmienia faktu że aktualizacji sam w rejestrze nie zrobisz ponieważ ten system ciągle "ładuje" daną stronę, jakaś paranoja przecież system BDO miał udźwignąć kilka tysięcy/milionów użytkowników naraz,a tu niestety coś nie zadziałało. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że jak ludzie na tych ich śmiesznych webinariach zgłaszaja im że system jest kaleki bo zakładke sprawozdawczość potrafi ładować pół dnia co ja gadam cały dzień to oni twierdzą że im wszystko super działa tylko że oni nie muszą na tym pracować. Ciężko się zaczął ten nowy rok.


Ryszard zwany Rysiem

Komentarz #38435 dodany 2020-01-23 17:50:40

Nie sądze, że jest to publikacja polityczna a nawet jeśli to rządzący dali cudowny oręż do walki opozycji jakim jest bubel na miarę XXI wieky czyli BDO. Więc Pana/Pani "ksywa" powinna brzmieć pokorny. Co do artykułu to oczywiście współczuję osobą, które muszą "zapierdzielać" przez wymysły ministerstwa. Chciałem tylko zaznaczyć, że kryzys, nadgodziny i niewyobrażalny stres jest przedewszystkim w przedsiębiorstwach, żeby ogarnąc to BDO. Ministerstwo Klimatu powinno wprost powiedzieć: Nie wyszło przepraszamy ... a tak mamy Misia na swoje czasy :)

No

Komentarz #38510 dodany 2020-01-24 07:14:49

Ryszard zwany Rysiem napisał/a:

Nie sądze, że jest to publikacja polityczna a nawet jeśli to rządzący dali cudowny oręż do walki opozycji jakim jest bubel na miarę XXI wieky czyli BDO. Więc Pana/Pani "ksywa"...

Otóż to...w samo sedno. Tylko jak tu dalej funkcjonować w tym bałaganie?!


niepokorny

Komentarz #38524 dodany 2020-01-24 09:25:03

Panie Ryszardzie zwany Rysiem, częściowo się z panem zgadzam, główny ciężar wdrażania systemu BDO spadł na firmy, to one muszą wdrożyć u siebie nowe procedury, niestety przy tak olbrzymim przedsięwzięciu zawsze występują jakieś niedociągnięcia a na pewno duże chwilowe obciążenie, nowymi procedurami które należy na bieżąco poprawiać i tu powinna być wykazana daleko idąca dobra wola wszystkich stron jeśli naprawdę chcemy naprawiać system gospodarki odpadami, a tu zgoda najwięcej ma do zrobienia Rząd i Ustawodawca. Jeśli chcemy uszczelnić system, przejąć pełną kontrolę nad przepływem odpadów to wprowadzenie BDO jest strzałem w dziesiątkę, wiadomo mamy naturalny opór materii, panikę w szarej strefie. Niestety a może na szczęście zobaczymy dziury w systemie a szczególnie brak możliwości zgodnego z prawem zagospodarowania całego strumienia odpadów, a szczególnie przy brakach zapotrzebowania rynku produktami z recyclingu oraz słusznych ograniczeniach składowania odpadów, drastyczny brak instalacji energetycznego wykorzystania frakcji palnych odpadów. Współczując urzędnikom marszałka za chwilowe przeciążenie pracą namawiam na konstrukcyjną pracę nad budową kompleksowego, spójnego, efektywnego, chroniącego środowisko naturalne systemu gospodarki odpadami. Wierzę, że większość pracowników U.M. jest z pełnym zaangażowaniem otwarta na taką współpracę z Rządem, Samorządem oraz Firmami Branżowymi. Podjęci tak dużego wyzwania przy spodziewanym oporze materii to prawdziwa niepokorność jednak dająca podwaliny do naprawy systemu.


Ryszard zwany Rysiem

Komentarz #38528 dodany 2020-01-24 10:02:01

Zgadzam się, że trzeba uszczelnić system odpadami I zamysł BDO jest świetny. Tylko realizacja kuleje. Jest to wielkie przedsięwziecie dlatego powinno być przygotowane na 100% a nie wprowadzane za 5 dwunasta. Mam tu na myśli system a nie rejestracje. I zgadzam się, że wszyscy powinniśmy współpracować. Tylko dlaczego ministerstwo mówi, że wszystko działa świetnie, (już jednego Pana co tak twierdził nie ma w Ministerstwie) a nic nie działa jak powinno. Wprowadzanie takiego systemu to: planowanie ( oj było dużo czasu, kiedy to pierwotnie miało wejść, ile lat temu?), konsultacje z branżą, testy (80%), wprowadzenie w życie I testy (20% bo wszystkiego nie da się przewidzieć). W przypadku BDO mamy planowanie (mam nadzieję:), konsultację ( chyba nie wyszły), testy (20%), wprowadzenie I testy na żywym organiźmie (80%). Gdyby prywatne firmy pozwoliły sobie na takie działanie w biznesie to ... by już ich nie było. Pozdrawiam.


nuepokorny

Komentarz #38542 dodany 2020-01-24 12:26:46

Zgadzam się trochę serce boli, że jest zbyt dużo improwizacji i eksperymentów na żywym organiźmie tacy chyba już jesteśmy ale jeśli nie my to kto ciagle jesteśmy rozgrywani i często wpisujemy się różne manipulacje


Przedsiebiorca

Komentarz #38623 dodany 2020-01-24 21:59:24

Nie wiem czemu ma sluzyc bdo kto bedzie chcial nielegalnie wywiesc smieci to to zrobi za chwile lasy beda przepelnione a pis nastepne wybory przegra firmy musialy poniesc dodatkowe koszty I zatrudnic osoby ktore siedza przed kompem I klikaja ciekaw kto zaplaci pierwsza kare od 5000zl do miliona za jakis chory blad jesli ktos zle zaraportuje opcji cofnij nie ma


kiki

Komentarz #39585 dodany 2020-01-31 15:07:12

Kim ty gościu jesteś ? temat nie dotyczy wprowadzić czy nie wprowadzić BDO tematem jest przygotowanie systemu i czas na wdrożenie zawsze na ostatni gwizdek , i z błędami w tym jest temat ale nie omieszkali w swoich informacjach do systemu wymienić na wstepie czekających kar może trzeba zacząć PANIE MINISTRZE i świto od siebie i nie brać ludzi do pracy z recyklingu tylko świeże umysły przygotowane do wdrożeń


kasia

Komentarz #39664 dodany 2020-02-01 14:54:09

ja mam pytanie odnośnie firm, które złożyły wniosek, muszą czekać do czerwca, a co z wykonywaniem usług do tego czasu?

R

Komentarz #40604 dodany 2020-02-06 07:24:39

kasia napisał/a:

ja mam pytanie odnośnie firm, które złożyły wniosek, muszą czekać do czerwca, a co z wykonywaniem usług do tego czasu?

dokładnie, wszyscy odmawiają wykonania usługi bo nie ma BDO!!


Rr

Komentarz #46011 dodany 2020-03-08 07:29:40

W grudniu wysłany wniosek. Do dziś-marzec brak numeru BDO. Firmy nie chcą odbierać odpadów.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024